Głos na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 33 proc. ankietowanych. Oznacza to spadek poparcia o 2 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania z maja. Koalicja Obywatelska utrzymała natomiast swój wynik z wiosny. Tak jak cztery miesiące temu, tak i obecnie chce na nią zagłosować 26 proc. respondentów.

Na podium sondażu uplasowała się Polska 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni głosować chce 12 proc. ankietowanych (spadek poparcia o 1 pkt. proc.). Tyle samo straciła w porównaniu do poprzedniego sondażu Lewica. Wspólną listę Nowej Lewicy i partii Razem wskazało we wrześniu 8 proc. pytanych.

Czytaj więcej

Tomczyk: PiS czuje, że może przegrać, dlatego chce zmienić ordynację wyborczą

W podziale mandatów w Sejmie uczestniczyłaby także Konfederacja (poparcie 7 proc., bez zmian) oraz ludowcy z PSL-Koalicji Polskiej (5 proc., wzrost o 1 pkt. proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłaby debiutująca w sondażach IPSOS dla oko.press AgroUnia. Partia Michała Kołodziejczaka może liczyć na 2 proc. głosów.

6 proc. respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Według wyliczeń portalu oko.press, PiS dysponowałby w Sejmie 198 mandatami (33 poniżej większości), KO miałaby 138 posłów, Polska 2050 - 57 parlamentarzystów, a Lewica, Konfederacja i PSL odpowiednio 29, 26 i 11. Jednego posła miałaby Mniejszość Niemiecka.

Czytaj więcej

Dylematy Jarosława Kaczyńskiego

Sondaż przeprowadzono w dniach 6-8 września 2022 r. metodą CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1009 dorosłych Polaków.