Łącznie, w 2021 roku polscy politycy byli cytowani w mediach 790 tysięcy razy. Wśród 20 najczęściej cytowanych polskich polityków nie było żadnej kobiety - zauważa IMM.

Taka częstotliwość cytowania premiera oznacza, że dziennie media - średnio - cytowały go 454 razy. Najczęściej premier Mateusz Morawiecki był cytowany w sierpniu, gdy rosło napięcie na granicy Polski z Białorusią związane z presją migracyjną, będącą efektem przerzucania imigrantów na granicę przez reżim w Mińsku. Przeciętny Polak mający więcej niż 15 lat, miał szansę zapoznawać się z wypowiedziami premiera średnio 3 razy tygodniowo. 

Czytaj więcej

"Wiadomości" cytowały Donalda Tuska częściej niż Jarosława Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda był cytowany przez media 67 tysięcy razy w 2021 roku, co przekładało się na kontakt z jego wypowiedziami przeciętnego Polaka w wieku powyżej 15 lat średnio raz w tygodniu.

Z kolei szef KPRM, Michał Dworczyk, był cytowany przez media w 2021 roku 64 tysiące razy - głównie w kontekście pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 (Dworczyk odpowiadał m.in. za organizację Narodowego Programu Szczepień).

790 tys.

Tyle razy media cytowały w 2021 roku polskich polityków

Wśród 20 najczęściej cytowanych polityków 10 reprezentuje PiS - oprócz Morawieckiego i Dworczyka byli to wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, rzecznik rządu Piotr Müller, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wypowiedzi tych 10 polityków cytowane były przez media 462 tysiące razy,

Lider PO, Donald Tusk, był w 2021 roku cytowany przez media niemal 40 tys. razy (szóste miejsce w ogólnym zestawieniu), a prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, 23 tys. razy (13. miejsce). Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, był cytowany ok. 13 tys. razy (16. miejsce), a lider Polski 2050, Szymon  Hołownia, 12 tys,. razy (osiemnaste miejsce).

Metodologia badania

Analiza polegała na wyodrębnieniu liczby wypowiedzi i przemówień 560 parlamentarzystów z uwzględnieniem ich dalszych cytowań w mediach za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku. Na liście monitorowanych polityków uwzględniono także Andrzeja Dudę — prezydenta RP, Donalda Tuska — przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego — prezydenta Warszawy, Roberta Biedronia — eurodeputowanego oraz Szymona Hołownię — przewodniczącego partii Polska2050. Łącznie przeanalizowano 1 337 886 wypowiedzi, w tym cytowań 565 polityków.

Badanie wykonano na podstawie monitoringu portali internetowych, prasy ogólnokrajowej i regionalnej oraz stacji radiowych w Polsce w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2021. Od 1 lipca do 31 grudnia 2021 roku w analizie uwzględnione zostały również wypowiedzi i wystąpienia polityków w stacjach telewizyjnych, a także tweety i retweety z oficjalnych kont polityków w serwisie Twitter. Najczęściej odwiedzane tytuły mediowe przeanalizowano na próbie 10% członków każdej kolacji lub koła ww. okresie tj. 1 lipca – 31 grudnia 2021 rok.