Reklama

Scholz o UE: Koniec z narodowymi działaniami w pojedynkę

Na narodowe weta, np. w polityce zagranicznej, nie możemy sobie już po prostu pozwolić, jeśli nasz głos ma być słyszalny w świecie konkurujących ze sobą mocarstw - pisze kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Publikacja: 22.07.2022 08:36

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: AFP

amk

W artykule opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Niemiec przyznaje, że po zakończeniu zimnej wojny Niemcy łudziły się co do swojego bezpieczeństwa.

Ma o tym świadczyć m.in. obecny stan niemieckiej armii i zbyt duże uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych.

""Polityka, gospodarka i duża część społeczeństwa nazbyt chętnie wyciągnęły daleko idące konsekwencje ze stwierdzenia byłego ministra obrony, według którego Niemcy otoczone są wyłącznie przyjaciółmi. To był błąd" - przyznaje Scholz.

Kanclerz zapowiada koniec zależności od Rosji w kwestii polityki energetycznej. "W przypadku węgla już to osiągnęliśmy. Import ropy naftowej z Rosji chcemy zakończyć do końca roku. Co do gazu — udział importu z Rosji już spadł z 55 do 30 proc." - pisze.

Czytaj więcej

Unijny alert dla rosyjskiego gazu. Bruksela szykuje się na trudną zimę
Reklama
Reklama

Olaf Scholz szczególny nacisk kładzie na potrzebę jedności, którą wygenerowała rosyjska inwazja na Ukrainę, podkreślając, że Putin przykręcając kurek z gazem robi coś, czego nie robił nawet ZSRR: używa energii jako broni, a "żaden kraj na świecie nie jest w stanie sam stawić czoła takiemu rozwojowi sytuacji".

Dlatego, podkreśla kanclerz, państwa Unii Europejskiej muszą zachować jedność, a nawet ją pogłębić. Oznacza to koniec narodowych działań w pojedynkę, koniec "z egoistycznym blokowaniem europejskich decyzji przez pojedyncze państwa członkowskie".

"Na narodowe weta, np. w polityce zagranicznej, nie możemy sobie już po prostu pozwolić, jeśli nasz głos ma być słyszalny w świecie konkurujących ze sobą mocarstw" — pisze polityk.

Polityka
„Działają jak w czasach OGPU i MGB”. Jak Putin tropi przeciwników za granicą?
Polityka
Dlaczego Donald Trump chce zadusić Nicolása Maduro
Polityka
Administracja Donalda Trumpa wstrzymuje płatności za zabiegi korekty płci młodych pacjentów
Polityka
Dmitrij Pieskow: Stosunki USA-Rosja w ruinie, ale jest potencjał
Polityka
Trump grozi Wenezueli. Maduro mówi o prawdziwych celach prezydenta USA
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama