„Początek szeregu dymisji”. Komentarze polityków po odwołaniu Piotra Naimskiego

- Usuwanie Piotra Naimskiego to osłabianie Polski - ocenił Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej. - Patrząc na jego kompetencje (nie budzą wątpliwości) i tak w niekompetentnym rządzie utrzymał się długo - stwierdził natomiast senator Bogdan Zdrojewski.

Publikacja: 20.07.2022 21:41

Odwołany minister Piotr Naimski i premier Mateusz Morawiecki

Odwołany minister Piotr Naimski i premier Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Radek Pietruszka

„Korzystam z tej formy, by zawiadomić Państwa, iż z dniem 20 lipca otrzymałem dymisję ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jako ustne uzasadnienie powiedziano mi, że nie nadaję się do współpracy i „wszystko blokuję” – napisał po godz. 19.00 na swoim koncie na Facebooku Piotr Naimski, który zajmował stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Naimski swój wpis na Facebooku opublikował w środę o godz. 19.14. Jeszcze godzinę wcześniej występował w radiowej „Trójce", gdzie zapewniał, że „zakupy już oczywiście trwają" i „można powiedzieć, że zima będzie bezpieczna z tego punktu widzenia". - To jest oczywiście duże przedsięwzięcie logistyczne, dlatego że trzeba ten węgiel sprowadzić przez Bałtyk do portów, rozwieźć, ale to wszystko się w tej chwili dzieje, rząd to koordynuje - tłumaczył.

Dymisję Naimskiego potwierdził w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. „Piotr Naimski od lat jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od energetyki. Baltic Pipe i wielu innych inwestycji tworzących architekturę bezpieczeństwa energetycznego Polski to jego dziedzictwo. Dziś kończy swoją misję w rządzie. Dziękuję mu za jego pracę i zaangażowanie” - napisał szef rzędu.

Czytaj więcej

Niespodziewana dymisja. Morawiecki wyrzucił Piotra Naimskiego

Niespodziewana dymisja jest szeroko komentowana przez polityków. „Zawalili sprawę, nie przygotowali Polski na kryzys energetyczny, nie zabezpieczyli zapasu węgla, a myślą, że odwołanie Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej rozwiąże problem. Nie rozwiąże! Nieudolność PiS zagraża bezpieczeństwu Polaków” - napisał na Twitterze Tomasz Trela. Komentując wpis premiera Morawieckiego poseł Lewicy ironicznie stwierdził, że „przecież najlepszych specjalistów od energetyki zawsze wyrzuca się w czasie kryzysu energetycznego”.

W podobnym tonie wypowiedział się Krzysztof Brejza, senator z Koalicji Obywatelskiej. „Morawiecki pisze, że Naimski był najlepszy. Dlatego wyleciał z rządu” - napisał na Twitterze. Komentując doniesienia o domniemanym sporze Naimskiego z Danielem Obajtkiem, szefem Orlenu, Marcin Kierwiński, sekretarz generalny PO, stwierdził, iż „okazuje się, że Piotr Naimski tak bardzo przeszkadzał wójtowi z Pcimia, że trzeba było go usunąć”. „Maski opadły” - skomentował.

„Piotr Naimski odwołany. Patrząc na jego kompetencje (nie budzą wątpliwości) i tak w niekompetentnym rządzie utrzymał się długo. Ma za sobą i sukcesy i porażki. Uzasadnienie do tej decyzji kuriozalne, ale nie dziwi” - ocenił natomiast Bogdan Zdrojewski, senator KO.

Czytaj więcej

Poseł Solidarnej Polski: Każdy pieniądz w formie różnego wsparcia jest działaniem proinflacyjnym

- To pierwsza ofiara, ale nie ostatnia tej operacji. Teraz każdy, kto będzie się przeciwstawiał temu „genialnemu” pomysłowi, będzie się narażał na gniew prezesa Rady Ministrów czy poszczególnych ministrów - mówił z kolei były premier Leszek Miller w TVN24, nawiązując do planu fuzji Lotosu z Orlenem, której Naimski był krytykiem. Zdaniem Millera to „początek szeregu dymisji”.

Komentarze dotyczące dymisji Naimskiego płyną jednak nie tylko ze strony opozycji. Byłego już ministra w obronę wziął Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, stwierdzając w TV Republika, że Naimski „zrobił wiele spraw z eliminacją agentury rosyjskiej”. - To jest w Polskim interesie, żeby Naimski był. Wywalczył niepodległość energetyczną, usuwanie go to osłabianie Polski - ocenił.

- Mam nadzieję, że ten błąd, jeśli chodzi o Piotra Naimskiego, zostanie szybko naprawiony - dodał Macierewicz.

Polityka
Jan Grabiec: Rząd Morawieckiego to nie rząd, tylko trupa kabaretowa
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polityka
Dlaczego PiS tworzy rząd bez poparcia? "Kaczyński próbuje ratować Morawieckiego"
Polityka
Kiedy exposé Mateusza Morawieckiego? Rzecznik rządu podał termin
Polityka
Marszałek Senatu nieobecna na powołaniu rządu. "A Kaczyński? Może też się wstydził"
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Polityka
W Komisji Etyki Poselskiej zasiedli posłowie, których wielokrotnie karano
Materiał Promocyjny
Zaskoczenie nowymi usługami Orange