W wydanym oświadczeniu liderzy grupy G7 zapewnili o swej "niezłomnej" solidarności z Ukrainą i potwierdzili "niezachwiane zobowiązanie do wspierania rządu i narodu Ukrainy w ich odważnej obronie suwerenności i integralności terytorialnej państwa". W komunikacie czytamy, że decyzja Rady Europejskiej o nadaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państw-kandydatów do UE została przyjęta z zadowoleniem.

"Będziemy nadal zapewniać finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne wsparcie oraz będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne" - brzmi deklaracja, której autorzy zobowiązali się wykazać "globalną odpowiedzialność i solidarność" w pracach nad przeciwdziałaniem "międzynarodowym skutkom rosyjskiej agresji, zwłaszcza na najsłabszych". Liderzy G7 ponowili żądanie, by Rosja zakończyła wojnę i "natychmiast, bezwarunkowo" zaprzestała wszelkich działań zbrojnych i wycofała żołnierzy i sprzęt wojskowy z całego terenu Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach.

Czytaj więcej

NATO znacznie rozwinie siły szybkiego reagowania. Mają liczyć ponad 300 tys. żołnierzy

W oświadczeniu zapowiedziano kontynuację koordynowania wysiłków na rzecz sprostania pilnym potrzebom Ukrainy w zakresie sprzętu wojskowego i obronnego. "Będziemy również kontynuować koordynację, aby zapewnić Ukrainie wsparcie materialne, szkoleniowe i logistyczne, wywiadowcze i gospodarcze w celu budowy jej sił zbrojnych" - czytamy.

"Mając na względzie realne powojenne porozumienie pokojowe" liderzy G7 wyrazili gotowość do zawarcia wspólnie z zainteresowanymi państwami i organizacjami oraz Ukrainą uzgodnień w sprawie "trwałych zobowiązań w sferze bezpieczeństwa, by pomóc Ukrainie bronić się (...) oraz powstrzymać przyszłą rosyjską agresję".

Odnosząc się do sankcji na Rosję, przywódcy G7 wyrazili gotowość do utrzymania i zaostrzenia "międzynarodowej presji gospodarczej i politycznej na reżim prezydenta Putina". "Skoordynowane" sankcje mają być stosowane "tak długo, jak to konieczne". W oświadczeniu zapowiedziano kroki na rzecz ograniczenia przychodów Rosji, w tym ze złota.

"Będziemy nadal redukować rosyjskie dochody z eksportu, podejmując odpowiednie kroki w celu dalszego zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii" - czytamy w tekście, w którym zapowiedziano również ograniczenie dostępu Rosji do kluczowych technologii wytwarzanych przez państwa G7 oraz nałożenie sankcji m.in. na odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.

Czytaj więcej

Szczyt G7. Zełenski prosi o systemy obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy

"Na dziś jesteśmy gotowi przyznać lub zapewniliśmy (Ukrainie w 2022 r. - red.) wsparcie budżetowe w wysokości do 29,5 mld dolarów, by pomóc Ukrainie (...) w zapewnianiu podstawowych usług narodowi ukraińskiemu" - oświadczyli liderzy G7.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM