Kempa: Jeżdżę dieslem. Nie jest powiedziane, że "elektryki" są czystsze

Wcale nie jest powiedziane, że samochody elektryczne są czystsze od spalinowych - mówiła w rozmowie z TVP europosłanka PiS, polityk Solidarnej Polski, Beata Kempa.

Publikacja: 09.06.2022 08:59

Beata Kempa

Beata Kempa

Foto: EP, Genevieve Engel

Kempa komentowała decyzję PE, by od 2035 roku zakazać sprzedaży w UE nowych samochodów spalinowych. Europosłanka była pytana jakim sama jeździ samochodem.

- Oczywiście, że dieslem, ponieważ muszę pokonywać bardzo duże odległości - odparła.

Czytaj więcej

Unia Europejska nie chce aut spalinowych od 2035 roku

- Wczorajsze głosowanie w PE jest groźne nie dla mnie samej, ale bardzo groźne dla polskiej gospodarki i wielu gospodarek. Ograniczenie możliwości produkcji tych samochodów może spowodować, że 50 tys. miejsc pracy w samej Polsce może po prostu upaść. Nie wszystkie zdążą się w tak krótkim czasie przekształcić. W tej sytuacji będziemy mieli kolejny bardzo poważny problem ze względu na dość ideologiczne zacięcie w sytuacji, gdy mamy bardzo duże zawirowania geopolityczne i geogospodarcze spowodowane wojną na Ukrainie - dodała europosłanka.

Europa stanie się skansenem jeżdżącym na hulajnodze

Beata Kempa, europosłanka PiS

Kempa mówiła też, że "wcale nie jest powiedziane, że samochody elektryczne są czystsze od spalinowych". - A co potem jeszcze z utylizacją różnych elementów, jakie będą koszty, to jest pytanie. To są po prostu gigantyczne interesy i biznesy. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - przekonywała Kempa.

- Przede wszystkim powinniśmy rozmawiać o bezpieczeństwie, a nie o tym czy będziemy jeździć hulajnogą, czy "elektrykiem" - mówiła też europosłanka.

- Cały przemysł przenosi się do Azji. To tam będzie postęp techniczny, rozwój, miejsca pracy. Europa stanie się skansenem jeżdżącym na hulajnodze - ostrzegała Kempa.

Polityka
Dlaczego ustawa o wpływach rosyjskich jest nazywana "lex Tusk"? Rzecznik rządu nie wie
Polityka
Ambasador USA: W pełni rozumiemy, dlaczego prezydent skierował ustawę do TK
Polityka
Komisja Europejska będzie analizować polską ustawę o badaniu rosyjskich wpływów
Polityka
Miażdżąca liczba Białorusinów objęta sankcjami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
"Lex Tusk". Wiceszef MON chce, żeby przed komisją stanęli dziennikarze
Polityka
Hołownia o marszu 4 czerwca: Zachęcamy naszych zwolenników do przyjazdu