19 maja deputowani Dumy ratyfikowali porozumienie o podwójnym obywatelstwie zawartą między Osetią Południową a Rosją.

Osetia Południowa położona jest w granicach Gruzji uznawanych przez społeczność międzynarodową. Jej niepodległości, uznawanej przez Rosję i kilku jej sojuszników, nie uznaje większość państw świata. Gruzja straciła kontrolę nad całym terytorium Osetii Południowej po wojnie z Rosją w 2008 roku.

Częścią Federacji Rosyjskiej jest Osetia Północna, z którą Osetia Południowa, po wejściu w skład Rosji, mogłaby się połączyć.

Czytaj więcej

Osetia Południowa przyłączy się do Rosji? W lipcu "referendum"

17 lipca w Osetii Południowej odbędzie się referendum ws. połączenia z Rosją.

- Zobaczymy jak wypowiedzą się w referendum obywatele Osetii Południowej - podkreślił Rudenko na forum Dumy. Obecnie Rosja monitoruje przygotowania do referendum.

Ratyfikowane przez Dumę porozumienie o podwójnym obywatelstwie zostało podpisane 20 września 2021 roku. Na mocy porozumienia obywatel jednej ze stron może, bez konieczności zrzeczenia się posiadanego obywatelstwa, ubiegać się o obywatelstwo drugiej ze stron.

Osetia Południowa położona jest w granicach Gruzji uznawanych przez społeczność międzynarodową

Porozumienie ma obowiązywać przez pięć lat i być automatycznie odnawiane na kolejne pięć lat, jeśli żadna ze stron go nie wypowie na sześć miesięcy przed upływem danego, pięcioletniego okresu obowiązywania.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ