Zdaniem fińskiego prezydenta, przystąpienie Finlandii do NATO zwiększy bezpieczeństwo kraju. Premier Sanna Marin wyraziła nadzieję, że parlament zaaprobuje decyzję w sprawie akcesji do Sojuszu.

W czwartek we wspólnym oświadczeniu prezydent i premier Finlandii stwierdzili, że "Finlandia musi bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO". "Mamy nadzieję, że krajowe kroki potrzebne do podjęcia tej decyzji zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni" - dodali.

- Dziś my, prezydent i rządowy komitet ds. polityki zagranicznej wspólnie zdecydowaliśmy, że Finlandia wystąpi o członkostwo w NATO - powiedział w niedzielę prezydent Niinistö w pałacu prezydenckim w Helsinkach.

Czytaj więcej

Finlandia i Szwecja w NATO? Wiceszef Sojuszu wierzy w konsensus

Fiński parlament ma rozpatrzyć stanowisko rządu w sprawie ubiegania się o członkostwo w NATO w poniedziałek.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w neutralnej obecnie Finlandii radykalnie zmieniło się nastawienie opinii publicznej w kwestii członkostwa w NATO. Według jednego z sondaży, przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego chce 76 proc. Finów, a przeciw jest 12 proc. Również większość Szwedów skłania się dziś do akcesji swojego kraju do NATO.

W sobotę prezydent Niinistö rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który ocenił, że przystąpienie Finlandii do NATO będzie błędem, który może zaszkodzić stosunkom rosyjsko-fińskim. Odnosząc się do tej rozmowy prezydent Finlandii powiedział w niedzielę, że jego kraj nie zna się na "skradaniu się". - Lepiej powiedzieć wprost to, co zostało już powiedziane, także zainteresowanej stronie, i to chciałem zrobić - zaznaczył.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że nie jest możliwe, by jego kraj patrzył przychylnie na plany Szwecji i Finlandii dotyczące przystąpienia do NATO. Zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Mircea Geoană wyraził przekonanie, że uda się rozwiać wątpliwości Turcji wobec przystąpienia Finlandii i Szwecji do paktu.

Do tematu odniósł się w dziś prezydent Finlandii Sauli Niinistö. Powiedział, że Turcja zmieniła swe stanowisko i że jest tym "nieco zdezorientowany". - Potrzebujemy teraz jasnej odpowiedzi, jestem gotów na rozmowy z prezydentem Erdoganem na temat problemów, które poruszył - oświadczył fiński prezydent. Turcja jako państwo NATO może zawetować wniosek o rozszerzenie Sojuszu.