- Turcja jest ważnym sojusznikiem i wyraziła obawy, które są poruszane między przyjaciółmi i sojusznikami – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Mircea Geoană, który przybył na spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Berlinie.

- Jestem przekonany, że jeśli te kraje (Finlandia i Szwecja - red.) zdecydują się ubiegać się o członkostwo w NATO, będziemy mogli je powitać - podkreślił cytowany przez agencję Reutera zastępca sekretarza generalnego NATO. Jego zdaniem, uda się znaleźć konsensus.

Czytaj więcej

Finlandia chce przystąpić do NATO

12 maja premier i prezydent Finlandii wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że Finlandia powinna "niezwłocznie" dołączyć do NATO. Szwecja ma wystąpić z formalnym wnioskiem o członkostwo w NATO w przyszłym tygodniu. Nastawienie wobec obecności w NATO w obu tych krajach, które dotychczas były neutralne, radykalnie zmieniło się po inwazji Rosji na Ukrainę.

Prezydent Turcji oświadczył, że nie jest możliwe, by jego kraj patrzył przychylnie na plany Szwecji i Finlandii dotyczące przystąpienia do NATO. Recept Tayyip Erdogan wyjaśnił, że Turcja jest niechętna rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję, ponieważ oba kraje są "siedzibą wielu terrorystycznych organizacji". Dodał, że chodzi przede wszystkim o aktywistów Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która jest uznana przez Turcję za organizację terrorystyczną, a której członkowie są "aktywni w obu krajach nordyckich".

Czytaj więcej

Erdogan: Turcja nieprzychylna przyjęciu do NATO Finlandii i Szwecji

Turcja jest jednym z krajów NATO co oznacza, że musiałaby ratyfikować decyzję o ewentualnym rozszerzeniu Sojuszu.

Granica lądowa Finlandii z Rosją liczy ponad 1 300 km. Szwecja graniczy z Rosją na Morzu Bałtyckim.