Morawiecki: Polska jest bezpieczna. Ukraina walczy o wolność Europy

Dzisiejszy poranek 24 lutego 2022 roku przejdzie do historii jako dzień, w którym Rosja wybrała wojnę - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Publikacja: 24.02.2022 14:27

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP/Marcin Obara

- Jako dzień, w którym jedno państwo zaatakowało drugie bez jakichkolwiek powodów. To barbarzyństwo, z którym spotykamy się za naszą wschodnią granicą musi spotkać się ze zdecydowanym oporem całego wolnego świata - mówił premier.

- Dzisiaj Ukraina walczy nie tylko o swoją własną niepodległość, wolność. Dzisiaj Ukraina walczy nie tylko o swoją własną wolność. Dzisiaj Ukraina walczy o wolność całej Europy - mówił w Sejmie Morawiecki.

Czytaj więcej

Boris Johnson do Rosjan: Nie wierzę, że Putin robi to w waszym imieniu

- Zdajemy sobie doskonale z tego, jak dobrze widać zagrożenie rosyjskie z naszej perspektywy i wiemy, że jeszcze do bardzo niedawna nie było to tak dobrze widoczne na zachodzie Europy. Dziś Europa mówi coraz bardziej po polsku, dziś Europa rozumie to zagrożenie coraz lepiej, dziś kończy z tym naiwnym spojrzeniem na Rosję, które niestety doprowadziło do swojego rodzaju przyzwolenia na akty agresji. Dziś jesteśmy w fazie rozmów, aby wypracować najdalej idące sankcje wobec Federacji Rosyjskiej, bo tylko one są w stanie powstrzymać kolejne akty agresji - oświadczył szef rządu.

Dzisiaj Ukraina walczy o wolność całej Europy

Premier Mateusz Morawiecki

- Dzisiaj Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Nasze służby zostały podniesione w stan podwyższonej gotowości. Nasze wszystkie działania, jakie podjęliśmy od dłuższego czasu, służyły podniesieniu obronności - przekonywał premier.

- Nie jesteśmy zaskoczeni tym co się dzisiaj dzieje. Ten stan rzeczy przewidywaliśmy. Już w listopadzie, grudniu przestrzegałem przed tym, co może nastąpić, przed tym co właśnie teraz się dzieje. Władimir Putin wybrał drogę terroru, chce złamać Europę terrorem. Od naszej zdecydowanej odpowiedzi zależeć będzie, czy będziemy w stanie przywrócić integralność terytorialną Ukrainie - mówił szef rządu.

- Dzisiejszy poranek zmienił wszystko. On spowodował, że te demony, o których już zapomnieliśmy, demony wojny na powrót odżyły. Napaść, agresja, stały się faktem. Niewinni ludzie giną za naszą wschodnią granicą. Nasza postawa musi być postawą zdecydowaną. Polska jest członkiem najpotężniejszego Sojuszu na świecie. Polska jest zarazem tym członkiem NATO, który uświadamia ryzyko związane z zaistniałą sytuacją - podkreślał premier.

- Musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem flanki wschodniej NATO - podkreślał premier.

- Kondycja naszej gospodarki jest dobra, jesteśmy tutaj również bezpieczni - zaznaczył również szef rządu.

- Dziś bardzo ważny moment, ważny czas. Czas, gdy wśród wielu Polaków panuje wzburzenie, niepokój. To zrozumiałe. Ale my wszyscy musimy wykazać się spokojem, jednością i musimy także działać na rzecz dalszego umacniania naszego potencjału obronnego. I to robimy, i to czynimy. Dlatego jestem przekonany, że Polska jest dzisiaj bezpieczna w ramach najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie, jakim jest Pakt Północnoatlantycki - mówił premier.

Morawiecki zwrócił się też do Ukraińców. - Szanowni państwo, drodzy sąsiedzi ze Wschodu. Nie zostawimy was w potrzebie. Jesteśmy razem z wami - podkreślił.

- Będziemy przyjmować uchodźców, będziemy pomagać w potrzebie, będziemy opatrywać rannych, jeśli będzie taka potrzeba - dodał.

Swoje wystąpienie premier zakończył słowami "Niech żyje niepodległa Ukraina!".

Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie