16 sierpnia Nowoczesna złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kaczyńskiego. W zawiadomieniu jest mowa o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez prezesa PiS przestępstwa podżegania i sprawstwa kierowniczego i pomocniczego do niedopełnienia obowiązku urzędniczego.

Wirtualna Polska informuje, że Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła postępowanie w tej sprawie. 

Prokuratorzy sprawdzą przedstawione fakty i sprawdzą własne informacje. - Na razie nie ma decyzji procesowej w tej sprawi. Na jej podjęcie prokurator ma 30 dni - tłumaczy Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Według Nowoczesnej, Jarosław Kaczyński nakłaniał do niedopełnienia swoich obowiązków nie tylko premier Beatę Szydło, ale także prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolantę Rusiniak oraz "innych nieustalonych" pracowników RCL.

Prezes PiS mówił m.in., że nowa ustawa o TK jest rozpatrywana przez Trybunał na podstawie ustawy i w trybie, które nie obowiązują. Jak dodał, wydane w ten sposób akty TK mają "charakter prywatny" i nie mogą nabrać mocy prawnej poprzez publikację.