Ostatnimi wyborami wygranymi przez Platformę Obywatelską były wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. PO zdobyła wówczas 32,13 proc. głosów i minimalnie wyprzedziła PiS, który zdobył 31,78 proc. głosów.

Wcześniej Platforma Obywatelska dwukrotnie wygrała wybory parlamentarne i rządziła Polską (w koalicji z PSL) przez dwie kadencje. W 2010 roku PO wygrała też wybory prezydenckie.

W ostatnich wyborach parlamentarnych, w 2019 roku, PO, startując w formule Koalicji Obywatelskiej (wraz z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Zielonymi) zdobyła 27,4 proc. głosów. PiS wygrał wybory uzyskując 43,59 proc. głosów.

PO odniosła pewien sukces w wyborach do Senatu - dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycja zdobyła tam minimalną większość. (sama PO - w formule KO - zdobyła 43 mandaty, o pięć mniej niż PiS).

W ostatnim sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski poparcie dla KO spadło poniżej 20 proc.

W ostatnich kilkunastu dniach z PO odeszła Joanna Mucha (dołączyła do Polski 2050) i senator Jacek Bury (również dołączył do Polski 2050).

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - PO będzie w stanie wrócić do władzy w Polsce.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Na tak zadane pytanie 33,9 proc. respondentów odpowiedziało "Nie".

Z kolei zdaniem 20 proc. ankietowanych PO będzie w stanie powrócić do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych.

16,7 proc. respondentów uważa, że PO będzie w stanie wrócić do władzy, ale nie w najbliższych wyborach.

29,4 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

- W sukces wyborczy Platformy Obywatelskiej nie wierzy co trzecia kobieta i 36% mężczyzn. W odzyskanie władzy przez partię Borysa Budki wątpi blisko 40% respondentów, którzy ukończyli 50 rok życia i 41% badanych o dochodach nie przekraczających 1000 zł. Z uwagi na miejsce zamieszkania odpowiedź tę najczęściej wskazywali mieszkańcy miast liczących nie więcej niż 20 tys. osób (37%) - komentuje wyniki badań wiceprezes zarządu SW Research, Piotr Zimolzak.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 26.01-27.01.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.