Waszczykowski: Rozmawialiśmy z dyplomacją San Escobar

Wpadka szefa MSZ. Witold Waszczykowski powiedział dziennikarzom, że rozmawiał w Nowym Jorku z przedstawicielami dyplomatycznymi "San Escobar". Wśród członków ONZ nie ma takiego państwa.

Aktualizacja: 10.01.2017 14:40 Publikacja: 10.01.2017 14:10

Waszczykowski: Rozmawialiśmy z dyplomacją San Escobar

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywa w Nowym Jorku, gdzie wczoraj spotkał się z nowym sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Zdaniem Waszczykowskiego Polska ma duże szanse zostać niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa.

- Krótka, trwająca w zasadzie niecałe dwa dni wizyta w Nowym Jorku poświęcona jest przede naszym zabiegom o wejście do Rady Bezpieczeństwa, zdobycie niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018–19. W tym celu spotkałem się przed chwilą z nowym, niedawno wybranym sekretarzem Antonio Guterresem. Jeszcze dzisiaj wieczorem i jutro w ciągu dnia będę się spotykał z grupą kilkudziesięciu ambasadorów różnych krajów i będę ich przekonywał - mówił Waszczykowski.

W rozmowie z dziennikarzami szef dyplomacji chwalił również działania jego resortu. 

- Mamy okazje prawie do 20 spotkań z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. na Karaibach po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami, jak San Escobar albo Belize - wymieniał Waszczykowski.

- Każdy z tych krajów to jest jeden głos w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - dodał.

Słuchacze wychwycili wpadkę ministra. Wśród państw członkowskich ONZ nie ma "San Escobar". Na oficjalnej liście ONZ karaibskie państwa to m.in.: Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny.

Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty
Polityka
Macierewicz: Można powiedzieć, że Tusk chce reklamować kontynuowanie PRL-u