Reklama

Austria: Przeszukano dom ministra. Afera korupcyjna?

W czwartek przeszukano dom jednego z najważniejszych ministrów w gabinecie Sebastiana Kurza, w ramach śledztwa dotyczącego możliwych przestępstw, związanych z finansowaniem partii - poinformowali austriaccy prokuratorzy.

Publikacja: 12.02.2021 13:41

Gernot Blümel

Gernot Blümel

Foto: AFP

qm

Prokuratorzy, zajmujący się korupcją, poinformowali w wydanym oświadczeniu, że prowadzą śledztwo dotyczące ministra finansów Gernota Blümela i dwóch innych podejrzanych, w związku z możliwymi przestępstwami korupcyjnymi i łapówkarstwem.

Dochodzenie dotyczy możliwych nielegalnych płatności ze strony firmy hazardowej na rzecz centroprawicowej Partii Ludowej (ÖVP), do której należą zarówno Kurz, jak i Blümel, w zamian za „pomoc (...) w zakresie zobowiązań podatkowych, z którymi firma miała do czynienia za granicą”.

Blümel powiedział, że dochodzenie ma związek z darowiznami od austriackiego giganta hazardowego Novomatic, ale zaprzeczył, by ÖVP kiedykolwiek otrzymała jakiekolwiek fundusze od firmy.

Partie opozycyjne od razu zażądały jego dymisji. Wieczorem Blümel zapowiedział jednak, że nie zrezygnuje.

Minister finansów potwierdził w przesłanym do AFP oświadczeniu, że odbył „dobrą rozmowę na umówionym wcześniej spotkaniu” w siedzibie prokuratury. „Oczywiście podczas przeszukania domu, które nastąpiło po przesłuchaniu, dostarczyłem wszystkie wymagane dokumenty i urządzenia elektroniczne” - dodał.

Reklama
Reklama

Blümel, który zaprzecza wszelkim zarzutom, jest postrzegany jako polityk bliski kanclerzowi Kurzowi. Śledztwo dotyczące Novomatic jest jednym z kilku, które zostały wszczęte po tzw. „Ibizagate” - sprawie, która obaliła pierwszy rząd Kurza - koalicję ze skrajnie prawicową Partią Wolności (FPÖ).

Polityka
Doradca Zełenskiego Mychajło Podolak dla „Rzeczpospolitej”: Polska wspólnie z Ukrainą buduje tarczę dla Europy
Polityka
Nastolatka będzie odpowiadać za arsenał nuklearny? Nowe doniesienia z Korei Północnej
Polityka
Słowacja wstrzymuje dostawy prądu do Ukrainy. Fico: Nie będzie pomocy
Polityka
Polak stał się bogatszy od Hiszpana. Prześcignęliśmy pierwszy duży kraj Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama