Prokuratorzy, zajmujący się korupcją, poinformowali w wydanym oświadczeniu, że prowadzą śledztwo dotyczące ministra finansów Gernota Blümela i dwóch innych podejrzanych, w związku z możliwymi przestępstwami korupcyjnymi i łapówkarstwem.

Dochodzenie dotyczy możliwych nielegalnych płatności ze strony firmy hazardowej na rzecz centroprawicowej Partii Ludowej (ÖVP), do której należą zarówno Kurz, jak i Blümel, w zamian za „pomoc (...) w zakresie zobowiązań podatkowych, z którymi firma miała do czynienia za granicą”.

Blümel powiedział, że dochodzenie ma związek z darowiznami od austriackiego giganta hazardowego Novomatic, ale zaprzeczył, by ÖVP kiedykolwiek otrzymała jakiekolwiek fundusze od firmy.

Partie opozycyjne od razu zażądały jego dymisji. Wieczorem Blümel zapowiedział jednak, że nie zrezygnuje.

Minister finansów potwierdził w przesłanym do AFP oświadczeniu, że odbył „dobrą rozmowę na umówionym wcześniej spotkaniu” w siedzibie prokuratury. „Oczywiście podczas przeszukania domu, które nastąpiło po przesłuchaniu, dostarczyłem wszystkie wymagane dokumenty i urządzenia elektroniczne” - dodał.

Blümel, który zaprzecza wszelkim zarzutom, jest postrzegany jako polityk bliski kanclerzowi Kurzowi. Śledztwo dotyczące Novomatic jest jednym z kilku, które zostały wszczęte po tzw. „Ibizagate” - sprawie, która obaliła pierwszy rząd Kurza - koalicję ze skrajnie prawicową Partią Wolności (FPÖ).