USA mają dostarczyć Izraelowi 13 dział okrętowych kalibru 76 milimetrów, a także elementy wyposażenia okrętów wojennych.

"Stany Zjednoczone są zdecydowane wzmacniać bezpieczeństwo Izraela" - głosi komunikat amerykańskiej Agencji.

"Jest kluczowe z punktu widzenia interesu narodowego USA, by wspierać Izrael w rozwijaniu i utrzymywaniu zdolności obronnych. Proponowana sprzedaż (broni) jest zgodna z polityką zagraniczną i polityką zapewnienia bezpieczeństwa narodowego USA, poprzez wzmacnianie bezpieczeństwa strategicznego partnera regionalnego, który jest i będzie ważną siłą działającą na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego Bliskiego Wschodu" - czytamy w dalszej części komunikatu.

Z komunikatu dowiadujemy się też, że działa okrętowe, które dostarczy USA Izraelowi mają być zainstalowane na łodziach patrolowych Sa’ar-4.5 oraz Sa’ar-6.

We wrześniu Izrael i USA podpisały porozumienie wojskowe, które przewiduje, że w ciągu 10 lat Izrael otrzyma pomoc wojskową o wartości 38 miliardów dolarów.

- Odkąd istnieje państwo Izrael, Stany Zjednoczone były jego największym przyjacielem i partnerem, co podkreśla to porozumienie - mówił po zawarciu umowy ówczesny prezydent USA Barack Obama.