Adam Hofman powiedział, że jest pod wrażeniem zmian, które w ostatnim czasie zaszły wokół prezydentury Andrzeja Dudy. W czerwcu były rzecznik PiS ostrzegał, że prezydent może przespać okres przygotowawczy do kampanii prezydenckiej. 

- Teraz musi balansować między tym, by Prawo i Sprawiedliwość nie chciało wystawić swojego kandydata w kontrze do pana prezydenta Andrzeja Dudy - oczywiście to jest mało prawdopodobne - a samodzielnością polityczną, którą sobie wykuwa - powiedział Hofman w RMF FM.

- Sądzę, że pan prezydent nie walczy o to, żeby mieć moc sprawczą i rządzić na bieżąco Polską - to jest zadanie rządu - tylko o to, by jego rola, rola prezydenta, która jest w konstytucji napisana miękko - tzn. od jego pozycji politycznej, autorytetu, działań zależy, jaka będzie - była większa niż do tej pory - dodał.

Były polityk mówił również o konflikcie na linii prezydent - szef MON. - Antoni Macierewicz jako minister obrony narodowej jest w takim normalnym trybie nie do ruszenia - ocenił.

Jego zdaniem rekonstrukcja rządu może doprowadzić do odwołania Antoniego Macierewicza lub Zbigniewa Ziobry, ale to może odbyć się kilka miesięcy przed końcem kadencji. "Dzisiaj ta walka jest skazana na niepowodzenie". 

Według Hofmana w sprawie w tym konflikcie musi dojść do zawieszenia broni, "a w długim okresie do jakieś kohabitacji - trudnej, ale jednak".

Więcej: RMF FM