Stowarzyszenie Prawo do Życia z Toronto zapowiedziało pozwanie rządu za politykę ogłoszoną tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Zgodnie z nowymi zasadami wszyscy kandydaci ubiegający się o dofinansowanie w programie Canada Summer Jobs muszą podpisać oświadczenie potwierdzające swoje poparcie dla "bezpiecznej i legalnej" aborcji oraz teorii tożsamości płci.

Program Canada Summer Jobs zapewnia dotacje do wynagrodzeń uprawnionym instytucjom charytatywnym i małym przedsiębiorstwom, aby zachęcić je do zatrudniania uczniów szkół średnich i uczelni.

- Jest to pogwałcenie naszej wolności sumienia i wolności wypowiedzi – powiedział Blaise Alleyne, przewodniczący organizacji Prawo do Życia, cytowany przez "Catholic Herald". Zapowiedział, że grupy pro-life będą zmierzały do uznania nowego prawa za sprzeczne z konstytucją, ponieważ łamie ono Kanadyjską Kartę Praw i Swobód. - Nasze sumienie zmusza nas do nie podpisywania takich zaświadczeń - zapowiedział.

Premier Kanady Justin Trudeau broni nowego wymogu. Grupy sprzeciwiające się aborcji nazwał "niezgodnymi z tym, gdzie jesteśmy jako rząd i, szczerze mówiąc, gdzie jesteśmy jako społeczeństwo".

- Jeśli jesteś pro-life, to jesteś wyśmiewany i obrażony, a jeśli jesteś pro-choice, to jesteś chwalony - zarzucił jeden ze studentów Uniwersytetu McMaster na spotkaniu z Trudeau. Premier odpowiedział, że ochrona praw i wolności "leży u podstaw tego, kim jestem i czym jest Kanada (...)".

- Oczywiście, jesteś bardziej niż mile widziany ze swoimi przekonaniami jakie chcesz. Ale kiedy te przekonania prowadzą do działań mających na celu ograniczenie prawa kobiety do kontrolowania własnego ciała, to właśnie tam ja, jak i - jak sądzę - cały kraj, wyznaczamy granicę. Na tym właśnie stoimy - powiedział premier. Nazwał też aborcję "ważnym prawem" dla Kanady.

Termin składania wniosków do programu Canada Summer Jobs mija 2 lutego.