Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek na zakup nieruchomości przeznaczył 5,7 mln złotych - wynika z dokumentów udostępnionych przez jego adwokata. Obajtek udostępnił swoje oświadczenia majątkowe, akty notarialne, zeznania PIT oraz umowy pożyczek i kredytów.

Obajtek kupował działki i mieszkania w 14 miejscach: Stróża, Myślenice, Piwniczna-Zdrój, Kopalino, Łężkowice, Sasino, Lanckorona, Borkowo, Warszawa, Szymonka, Łeba, Osieczany, Pcim, Antonowo.

- Bardzo dobrze, że pan prezes pokazał wszystkie swoje przychody, wydatki. Powiedział też, to ważne, to jest ważną lekcją dla innych, że należy pieniądze dobrze inwestować. I on je inwestuje - skomentował senator PiS Stanisław Karczewski.

- Nie inwestuje w wille we Włoszech, Chorwacji. Robi to w Polsce. Ja się z tego cieszę. Wzmacnia kapitał i zasoby Polski. Dobrze, że te pieniądze są dobrze wykorzystywane - dodał.

Zdaniem Karczewskiego opublikowane dokumenty "na pewno nie przerwą fali oszczerstw, które są kierowane w stronę pana prezesa Obajtka".

- Zaczęło się od tego, że pan prezes Kaczyński bardzo pochwalił prezesa Obajtka, bo jest faktycznie niezwykle pracowitym, skutecznym, operatywnym człowiekiem w ogóle. Tak samo spisywał się świetnie w roli wójta, prezesa kolejnych spółek skarbu państwa - mówił senator.

- Wszędzie sobie świetnie radził, a w tej chwili, w spółce strategicznej ma olbrzymie sukcesy, buduje olbrzymią firmę, która będzie polską marką w Europie. Ma wielkie zasługi dla państwa polskiego. To nie podoba się opozycji - dodał.