KCNA informuje też, że przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, odwiedził fabrykę amunicji produkującą "ważne systemy uzbrojenia".

Korea Północna przeprowadziła w 2022 roku sześć testów rakietowych. Próby rakietowe, przeprowadzane przez Pjongjang, ściągnęły na Koreę Północną krytykę ze strony społeczności międzynarodowej, a USA nałożyły w związku z testami sankcje na sześciu obywateli Korei Północnej, jednego obywatela Rosji i jedną rosyjską firmę w związku z udziałem w rozwoju północnokoreańskiego programu rakietowego.

Teraz KCNA informuje, że w tym tygodniu, we wtorek, przeprowadzono test zmodernizowanej rakiety manewrującej dalekiego zasięgu. Z kolei w czwartek przeprowadzono test, który miał potwierdzić moc konwencjonalnej głowicy taktycznego pocisku manewrującego ziemia-ziemia.

Z informacji KCNA wynika, że w czasie testu przeprowadzonego we wtorek dwie rakiety manewrujące dalekiego zasięgu miały pokonać 1 800 km przez 9 137 sekund i trafić w cel na wyspie, u wschodnich wybrzeży Korei Północnej.

Czytaj więcej

Korea Płn. znów wystrzeliła rakiety. Szósta próba rakietowa w miesiącu

Z kolei dwa pociski manewrujące testowane w czwartek również miały "precyzyjnie trafić w cel i udowodnić siłę głowicy, zgodnie z celem testu".

Tymczasem południowokoreańskie Połączone Kolegium Szefów Sztabów podaje, że i we wtorek, i w czwartek testowano rakiety krótkiego zasięgu, które pokonały ok. 190 km na wysokości 20 km.

Kim Dzong Un nie uczestniczył w testach, przeprowadzonych w tym tygodniu, ale w czasie wizyty w fabryce amunicji chwalił "postępy w produkcji ważnych systemów uzbrojenia".

- Fabryka odgrywa bardzo ważną rolę (...) w modernizacji sił zbrojnych kraju i realizowaniu strategii rozwoju obrony narodowej - oświadczył Kim.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

KCNA nie podaje, gdzie znajduje się fabryka, którą odwiedził Kim Dzong Un.

190 km

Taki dystans, według Korei Południowej, pokonały testowane rakiety. Korea Północna podaje, że pokonały one 1 800 km

Przywódca Korei Północnej na początku 2022 roku wezwał do wzmocnienia potencjału militarnego Korei Północnej, w związku z niestabilną sytuacją na arenie międzynarodowej.

W ubiegłym tygodniu władze Korei Północnej zadeklarowały, że aby zwiększyć potencjał obronny kraju wobec możliwej agresji USA, rozważają wznowienie "wszystkich zawieszonych wcześniej działań", co może oznaczać powrót do testów rakiet międzykontynentalnych i broni atomowej. Ostatnie takie testy zostały przeprowadzone przez Koreę Północną w 2017 roku.

W czasie wizyty w fabryce amunicji Kim wezwał do podjęcia wielkiego wysiłku w celu produkcji "potężnej, nowoczesnej broni". Z kolei robotnicy - jak pisze KCNA - chwalili wysiłki Kima w przeciwstawianiu się "wyzwaniom rzucanym przez imperialistów z USA i ich wasali", którzy chcą "pogwałcić prawo kraju do samoobrony". 

Pjongjang podkreśla, że przeprowadzane przez Koreę Północną próby rakietowe są realizacją przysługującego Pjongjangowi prawa do samoobrony.