Obywatelstwo przyznano osobom, które wystąpiły o nie zgodnie z sugestiami samego Łukaszenki, sformułowanymi 9 sierpnia 2021 roku w czasie dużej konferencji prasowej z udziałem białoruskiego dyktatora.

Wcześniej Łukaszenko podpisał podobny dekret nadający obywatelstwo Białorusi 248 obywatelom Ukrainy.

Jak podaje BiełTA łącznie, od konferencji prasowej z 9 sierpnia, ok. 1 200 osób, które przybyły na Białoruś z Ukrainy, otrzymało białoruskie obywatelstwo.

Czytaj więcej

Naruszenie przestrzeni powietrznej. Białoruś wzywa ukraińskiego attaché

Obecnie Komisja ds. Obywatelstwa podlegająca białoruskiemu przywódcy nie ma już do rozpatrzenia żadnych wniosków o obywatelstwo.

9 sierpnia w czasie konferencji prasowej Łukaszenko mówił, że "do końca 2021 roku każdy, kto przybędzie na Białoruś z Ukrainy będzie mógł uzyskać obywatelstwo".

1 200

Tylu Ukraińców miało uzyskać obywatelstwo Białorusi po 9 sierpnia

Łukaszenko mówił wówczas także, że od czasu wybuchu konfliktu z prorosyjskimi separatystami na Ukrainie w 2014 roku, na Białoruś przed wojną miało uciec "150-160 tys. mieszkańców Ukrainy". - Wydałem dekret nakazujący nadanie im równych z Białorusinami praw - przekonywał dodając, że Ukraińcy na Białorusi mogą m.in. korzystać z systemu bezpłatnej edukacji. - Wielu się tu osiedliło, ma dom, źródło dochodów, a przede wszystkim cenią nasze pokojowe i wolne państwo - przekonywał.