Podczas uroczystości mianowania nowego ministra prezydent Miloš Zeman powiedział, że były już szef resortu zdrowia nie zgadzał się na stosowanie szczepionek przeciw COVID-19 z Rosji i Chin.

- Kto postępuje w ten sposób, szkodzi Republice Czeskiej. Ponosi odpowiedzialność za ludzi, którzy umierają z powodu braku szczepionek, powolnego procesu szczepień - mówił.

Czytaj także: Obostrzenia przedłużone, mogą obowiązywać w okresie majówki

W niedawnym wywiadzie prezydent Czech stwierdził, że największe przeszkody dla rejestracji Sputnika V w kraju stanowią minister zdrowia oraz dyrektor Państwowego Instytutu Kontroli Leków.

Petr Arenberger mówił z kolei, że zna wiele osób, które czekają na możliwość zaszczepienia się rosyjską szczepionką. Proponował przeprowadzenie szerokich badań klinicznych na większej liczbie ochotników.

Premier Andrej Babiš oświadczył, że powodem dymisji Blatnego była "odmienna wizja na temat funkcjonowania resortu", a decyzja zapadła we wtorek.

- Chcę podkreślić, że (w zmianie szefa Ministerstwa Zdrowia) nie chodzi o szczepionkę Sputnik V - powiedział. Zadeklarował, że Czechy poczekają z dopuszczeniem do użytku rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19 do czasu, aż rekomendację w tej sprawie wyda Europejska Agencja Leków (EMA).

Nowy minister zdrowia Czech powiedział, że możliwe jest wykonywanie 140 tys. szczepień przeciw COVID-19 dziennie. - Przygotowujemy się do tego również logistycznie - zadeklarował.

Petr Arenberger to czwarty minister zdrowia w Czechach od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w tym kraju.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ