Południowy Okręg Wojskowy Federacji Rosyjskiej obejmuje przede wszystkim obszar północnego Kaukazu. Jego dowództwo znajduje się w Rostowie nad Donem, w obwodzie rostowskim położonym na granicy z Ukrainą.

Służba prasowa Okręgu informuje, że "jedna trzecia wszystkich jednostek wojskowych Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczyna okres zimowych ćwiczeń na ponad 30 poligonach".

Po raz pierwszy ćwiczenia będą prowadzone na poligonie w rejonie niestierowskim w Inguszetii oraz na pogonie w rejonie daniłowskim, w obwodzie wołgogradzkim.

Dla jednostek, które nie udały się na poligony na trening zimowy, szkolenie rozpocznie się w miejscu stałej dyslokacji.

W ostatnim czasie USA, UE i Ukraina wyrażają zaniepokojenie koncentracją sił rosyjskich w pobliżu granic Ukrainy. Według informacji ukraińskiego wywiadu w pobliżu granic Ukrainy Rosja zgromadziła ponad 92 tysięcy żołnierzy, w związku z możliwą agresją przeciw Ukrainie, do której mogłoby dojść pod koniec stycznia lub na początku lutego 2022 roku.

Informacja o ćwiczeniach żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego dotyczy rosyjskich jednostek, które stale stacjonują w pobliżu granic Ukrainy.