Pozłocenie nóg orła, wprowadzenie dwóch rodzajów flag, a w hymnie państwowym przestawienie drugiej i trzeciej zwrotki – to część zmian, jakie przewiduje projekt ustawy o symbolach państwowych RP, nad którym trwają prace w rządzie. Ustawa ma zastąpić obecną regulację, pochodzącą z 1980 roku, krytykowaną m.in. z powodu mało przydatnych załączników, zawierających flagę, herb i hymn. Jednak nowa propozycja budzi równie wielkie kontrowersje. Jak ustaliła „Rzeczpospolita", suchej nitki nie zostawiły na niej działająca przy MSWiA Komisja Heraldyczna i Polskie Towarzystwo Heraldyczne.
Głos specjalistów
Spośród podmiotów biorących udział w konsultacjach głos tych dwóch jest najbardziej fachowy. Ich opinie wciąż są niejawne. Nie zostały upublicznione w Rządowym Procesie Legislacyjnym, a ich przekazania odmówiły nam i komisja, i towarzystwo. Jednak ustaliliśmy, że są obszerne i do siebie zbliżone, a na podstawie dyskusji w Polskim Towarzystwie Heraldycznym poznaliśmy ich główne tezy.
Przede wszystkim heraldycy mają wątpliwości co do konstytucyjności jednego z pierwszych przepisów projektu, który przewiduje, że zamiast jednego polskiego godła, jak obecnie, mają pojawić się dwa: herb oraz Chorągiew Rzeczypospolitej, czyli flaga przynależna prezydentowi. Resort kultury zdecydował się na taki przepis, by twórczo ominąć błąd w konstytucji, która orła na czerwonej tarczy nazywa godłem, choć zgodnie z regułami heraldyki jest nim sam wizerunek orła, a naniesiony na tarczę nazywa się herbem. Heraldycy od lat domagają się wyeliminowania tej pomyłki z konstytucji, jednak sposób jej obejścia i stworzenie dwóch godeł uznają za niedopuszczalny.
Czytaj więcej
Eksperci mają uwagi do odnowionych symboli, zaprezentowanych przez rząd.
Kontrowersje budzi też wspomniana prezydencka Chorągiew Rzeczypospolitej, którą ma stanowić wizerunek orła na prostokątnym czerwonym płacie. Reaktywowania chorągwi od lat domagają się heraldycy, jednak nie mogą zrozumieć, dlaczego usunięto z niej tzw. wężyk generalski. Ich wątpliwości budzi też niedoprecyzowany w projekcie sposób użycia chorągwi.