W ciągu ostatnich siedmiu dni Ministerstwo Zdrowia informowało o 22 557 nowych przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2, 82 zgonach z powodu COVID-19 i śmierci 214 osób z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że "przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii". Dodał, że jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków koronawirusa, utrzymanie trendu z ostatnich dwóch dni "zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory" dysponował resort.

Minister zdrowia oświadczył, że "to jest ten czas, kiedy trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki".

Czytaj więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Mandaty za brak maseczek. Niedzielski o wspólnych patrolach policji i sanepidu

W środę Niedzielski brał udział w spotkaniu z ekspertami Rady Medycznej. Zarekomendowano rozszerzenie grupy objętej szczepieniami dawką przypominającą.

"Postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni. Kolejne dawki będą mogły przyjąć osoby powyżej 18 roku życia, u których od zakończenia podstawowego schematu szczepień upłynęło co najmniej 6 miesięcy" - poinformował po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu relacjonował, że wspólnie omawiano konieczność przyspieszenia procesu szczepień i obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego.