Powodem przesunięcia rekonstrukcji ma być fakt, że prezydent Andrzej Duda do popołudnia w środę przebywa na Litwie, a premier Mateusz Morawiecki w czwartek wylatuje do Brukseli. Pierwotnie rekonstrukcja miała odbyć się właśnie w środę lub w czwartek.

O zmianach w rządzie pisaliśmy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński ogłosił, że odejdzie z rządu w styczniu lub lutym 2022 roku
Większość PiS w Sejmie wciąż niepewna. Będą zmiany w rządzie

W ramach rekonstrukcji rządu ponownie powołane zostanie Ministerstwo Sportu (obecnie sport znajduje się w kompetencji Ministerstwa Kultury i Sportu), a resort sportu obejmie Kamil Bortniczuk z Partii Republikańskiej Adama Bielana. Bortniczuk w przeszłości - jeszcze jako polityk Porozumienia - był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.

Ponadto do rządu wróci Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów w rządzie Beaty Szydło, potem minister środowiska. Obecnie Kowalczyk ma objąć funkcję ministra rolnictwa. Stanowisko to straci Grzegorz Puda. W rządzie może się też pojawić Anna Moskwa, która ma zastąpić na stanowisku ministra środowiska Michała Kurtykę oraz Piotr Nowak, który ma zostać nowym ministrem rozwoju (obecnie jest doradcą szefa MFW).

Pierwotnie zmiany w rządzie były planowane na przełom września i października

Na początku przyszłego roku z rządu ma odejść wicepremier Jarosław Kaczyński, który zasiada w Radzie Ministrów od jesieni 2020 roku jako Przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Pierwotnie zmiany w rządzie były planowane na przełom września i października, ale rekonstrukcja się opóźniła w związku z negocjacjami m.in. z Partią Republikańską Adama Bielana, która ostatecznie uzyskała nowo utworzony resort sportu.