Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP, a działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.

Komisja Europejska oświadczyła, że orzeczenie "budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

Oświadczenie w związku ze sprawą wydał Eric Zemmour, prawicowy publicysta, który prawdopodobnie wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji. Zemmour nie ogłosił jeszcze oficjalnie swojej kandydatury, ale w ostatnim sondażu zajął drugie miejsce za Emmanuelem Macronem.

Czytaj więcej

Szef MSZ Niemiec o Polsce: Przynależność do UE to przestrzeganie zasad

W opublikowanym w mediach społecznościowych tekście publicysta poinformował o wyroku TK i możliwości zablokowania przez KE funduszy przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy dla Polski.

Zemmour ocenił, że "te słabo zawoalowane groźby" stanowią "poważny atak" na wolność polityczną Polski.

"Stawiając polskie prawo konstytucyjne ponad prawem europejskim, polski Trybunał Konstytucyjny korzysta jedynie z przysługujących mu prerogatyw do decydowania, które ustawy obowiązują w Polsce, a które nie" - napisał.

Według Zemmoura, Komisja Europejska krytycznie odnosi się zawsze do tych samych państw, którym zarzuca "odchylenia ideologiczne" i chce "poprzez przymus i szantaż" wymusić na nich swoją wolę.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Zemmour mierzy w Pałac Elizejski. Powiązany ze skrajną prawicą publicysta idzie jak burza

Publicysta ocenił, że stawką jest suwerenność narodów europejskich.

"W pełni popieram polski naród i rząd w upominaniu się o autonomię (polskiego) porządku prawnego" - oświadczył.

Zdaniem Zemmoura, Francja nie powinna godzić się na narzucanie jej polityki i ideologii. "Czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad europejskim" - napisał publicysta.

Eric Zemmour przedstawia się jako polityczny outsider, w wydanej ostatnio książce porównuje się do byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.