Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku opublikowały wpis w języku polskim i angielskim dotyczący sytuacji na granicy z Białorusią i związanej z tym reakcji polskich władz.

"Działania, jakie podejmujemy w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego wywołanego przez reżim Łukaszenki na wschodnich granicach UE, mają charakter kompleksowy. Staramy się chronić nasze granice w duchu konwencji i zobowiązań międzynarodowych, zapobiegać kryzysowi humanitarnemu, a także przeciwstawiać się wszelkim zagrożeniom, jakie niesie za sobą atak hybrydowy wymierzony w Polskę i całą Unię Europejską" - przekazał premier.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Duda: Chcieliśmy przekazać pomoc humanitarną dla migrantów, Białoruś jej nie przepuściła

W ocenie polskiego rząd, "cel Łukaszenki jest jasny - otwarcie „nowego szlaku” dla migracji arabskiej do Europy i destabilizacja sytuacji w całej Unii Europejskiej". "Jasne jest także, że dla realizacji swoich celów w sposób instrumentalny wykorzystuje migrantów z Iraku, Syrii, Maroka i innych krajów" - czytamy.

Morawiecki poinformował również o podjęciu decyzji o wysłaniu kolejnej pomocy humanitarnej na Białoruś. W związku z tym do władz w Mińsku wysłano notę, w której wyrażono gotowość do wysłania konwoju humanitarnego. Poprzedni, wysłany w sierpniu, nie zostały przyjęty przez Białoruś. 

Czytaj więcej

Maciej Wąsik, Mariusz Kamiński
Wąsik o grupie imigrantów z Michałowa: Interesowały ich tylko Niemcy

"Pragniemy pomóc tym osobom, które ze względu na zaniedbania po stronie państwa zapraszającego – Białorusi – nie mają zapewnionych godnych warunków bytowych" - tłumaczy szef rządu.

"Polska ma pełne poparcie partnerów europejskich w zakresie obrony przed agresją reżimu Aleksandra Łukaszenki. W obliczu tak złożonych zagrożeń musimy wspólnie bronić zewnętrznej granicy Polski i całej Unii Europejskiej" - dodał Morawiecki.