Według pierwszych sondażowych wyników, wybory w Niemczech wygrały SPD i CDU/CSU, zdobywając po 25 proc. Trzecie miejsce zajęli Zieloni (15 proc.), a kolejne FDP i AfD (po 11 proc.) oraz Lewica (5 proc.).

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski został w Polsat News zapytany, czego spodziewa się po Olafie Scholzu, jeśli to kandydat SPD zostanie następcą Angeli Merkel. - Przewidywalności. Taki jest Scholz i myślę, że to był jego największy atut w tych wyborach, że Niemcy ufają człowiekowi, który jest kompetentny, opanowany, przewidywalny, nudny w jakimś sensie, ale dający im pewność, że polityka nie będzie rządzona pijarem, sondażami - odparł Kwaśniewski.

Były prezydent dodał, że życzy Scholzowi, by ten został kanclerzem Niemiec.

Czytaj więcej

Wybory w Niemczech - wyniki exit poll: CDU/CSU 25 proc., SPD 25 proc.

Komentując wyniki sondażowe Aleksander Kwaśniewski zastrzegł, że nic one mówią. - Wiemy mniej, niż godzinę temu, kiedy mieliśmy przekonanie, że zwycięstwo Scholza jest przesądzone - dodał.

Zdaniem byłego prezydenta, Olaf Scholz jako kanclerz prowadziłby politykę "w stylu Angeli Merkel, z nowymi akcentami". - Wiele będzie zależało od koalicji, stąd czy Die Linke (Lewica - red.) znajdą się w parlamencie to chyba najciekawszy temat tego wieczoru - mówił Kwaśniewski.

- Scholz Polskę zna, nie ma tych sentymentów, które miała Merkel, ale nie przewiduję tutaj jakichś zasadniczych zwrotów - stwierdził były prezydent dodając, że pod przywództwem polityka SPD "niemiecka lokomotywa nie zatrzyma się, nie wyhamuje, będzie dalej działała na rzecz integracji europejskiej".

Czytaj więcej

Wybory w Niemczech. Wpadka kandydata CDU/CSU na kanclerza

- Akcenty będą inne. Zieloni wejdą z całym pakietem klimatycznym - przewidywał Kwaśniewski.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Według byłego prezydenta, po opublikowaniu sondażowych wyników dobre nastroje prawdopodobnie panują w FDP, ponieważ "w każdym układzie liberałowie będą kluczową partią do stworzenia koalicji".