Wybory w Niemczech - wyniki exit poll: CDU/CSU 25 proc., SPD 25 proc.

Znamy wstępne sondażowe wyniki wyborów do Bundestagu. Nowy parlament wybierze kanclerza Niemiec, który zastąpi rządzącą od 2005 r. Angelę Merkel.

Publikacja: 26.09.2021 18:04

Lokal wyborczy w Berlinie podczas wyborów do Bundestagu

Lokal wyborczy w Berlinie podczas wyborów do Bundestagu

Foto: JAN ZAPPNER / AFP

zew

Lokale wyborcze w Niemczech otwarte były do godz. 18:00. Uprawnionych do głosowania było ok. 60,4 mln obywateli Niemiec powyżej 18. roku życia.

Tuż po godz. 18:00 opublikowano wyniki sondażu exit poll instytutu Infratest dimap dla ARD, według których SPD oraz CDU/CSU zdobyły po 25 proc. głosów, Zieloni - 15 proc., FDP i AfD - po 11 proc., zaś Lewica - 5 proc.

Poniżej publikujemy aktualne wyniki sondażowe wyborów w Niemczech:

Exit poll Infratest dimap dla ARD
Sondażowe wyniki z godz. 23:36

🟥 SPD - 25,8 proc. ⬛ CDU/CSU - 24,1 proc.  🟩 Zieloni - 14,6 proc. 🟨 FDP - 11,5 proc. 🟦 AfD - 10,5 proc.  🟥 Lewica - 4,9 proc.

Osobną prognozę wyniku wyborów opublikowała telewizja ZDF.

Badanie Forschungsgruppe Wahlen dla ZDF
Sondażowe wyniki z godz. 23:34

🟥 SPD - 26 proc. ⬛ CDU/CSU - 24,2 proc. 🟩 Zieloni - 14,3 proc. 🟨 FDP - 11,5 proc. 🟦 AfD - 10,6 proc. 🟥 Lewica - 5 proc.

Od października 1982 r. w Niemczech urząd kanclerza sprawowały trzy osoby. Do 1998 r. na czele rządu (pięć kadencji) stał Helmut Kohl (CDU). W latach 1998-2005 (dwie kadencje) kanclerzem był Gerhard Schröder (SPD). Od 22 listopada 2005 r. (cztery kadencje) najważniejsze stanowisko polityczne w Niemczech sprawuje Angela Merkel.

Czytaj więcej

Wybory w Niemczech. Wpadka kandydata CDU/CSU na kanclerza

Teraz partie startujące w wyborach wskazały swych kandydatów do objęcia urzędu kanclerskiego. W przypadku SPD to Olaf Scholz, minister finansów w rządzie Angeli Merkel. Kandydatem CDU/CSU na kanclerza jest Armin Laschet, lider CDU, premier Nadrenii Północnej-Westfalii. Kandydatką Zielonych na kanclerza jest Annalena Baerbock.

Olaf Scholz, kandydat SPD

Olaf Scholz, kandydat SPD

Foto: PAP/EPA/JENS SCHLUETER

Kanclerz Niemiec nie jest wybierany bezpośrednio. O tym, kto nim zostanie, zadecyduje wynik rozmów koalicyjnych między poszczególnymi partiami.

Kto utworzy niemiecki rząd?

W Niemczech możliwym koalicjom nadaje się nazwy od kolorów tworzących je partii.

Obecnie Niemcami rządzi tzw. Wielka Koalicja (CDU/CSU i SPD). Według przedwyborczych sondaży, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w nowym Bundestagu była koalicja świateł drogowych (Ampelkoalition), czyli porozumienie czerwonych (SPD), żółtych (FDP) i Zielonych.

Inny wariant to współpraca SPD, CDU/CSU i FDP (koalicja niemiecka - barwy partii są takie same jak kolory flagi RFN).

Możliwa jest też tzw. koalicja jamajska (czarno-zielono-żółta), czyli rząd CDU/CSU, Zielonych i FDP.

Liderka Zielonych Annalena Baerbock

Liderka Zielonych Annalena Baerbock

Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Gdyby porozumienie zawarły SPD, Lewica (Die Linke) i Zieloni, byłaby to koalicja czerwono-czerwono-zielona - sondażowe wyniki wyborów wskazują, że te trzy partie nie będą w stanie stworzyć wymaganej większości.

Wybory w Niemczech

Niemiecki Bundestag liczy co najmniej 598 parlamentarzystów, ale liczba mandatów obsadzanych w izbie niższej parlamentu nie jest stała. Wynika to z mieszanego systemu wyborczego obowiązującego w Niemczech. Każdy wyborca oddaje dwa głosy - jeden na konkretnego kandydata, a jeden na listę wyborczą. W ten sposób 299 parlamentarzystów wyłania się w jednomandatowych okręgach wyborczych - a pozostali otrzymują mandaty rozdzielane metodą proporcjonalną w oparciu o głosy oddane na listy partii (obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy).

Jeżeli któraś z partii uzyska w okręgach jednomandatowych więcej mandatów niż wynikałoby to z proporcjonalnego podziału mandatów w oparciu o głosy oddany na listę krajową partii, wówczas mandaty te uznawane są za "nadwyżkowe". Zgodnie z systemem wyborczym w Niemczech oznacza to, iż pozostałe partie muszą uzyskać mandaty "wyrównawcze" - stąd liczba miejsc w Bundestagu jest płynna. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli partia X uzyska w wyborach jednomandatowych 110 mandatów, a z listy krajowej obsadzi 100 mandatów - uzyska 10 mandatów nadwyżkowych. To z kolei oznacza, że pozostałe partie muszą uzyskać o 10 proc. mandatów więcej niż wynikało to z ich wyniku wyborczego - są to tzw. mandaty "wyrównawcze".

Ilu deputowanych w Bundestagu?

W obecnym Bundestagu, który kończy kadencję, w związku z niemieckim systemem wyborczym zasiadało 709 parlamentarzystów. Eksperci przewidywali, że nowy skład izby może liczyć ponad 800 osób.

Lokale wyborcze w Niemczech otwarte były do godz. 18:00. Uprawnionych do głosowania było ok. 60,4 mln obywateli Niemiec powyżej 18. roku życia.

Tuż po godz. 18:00 opublikowano wyniki sondażu exit poll instytutu Infratest dimap dla ARD, według których SPD oraz CDU/CSU zdobyły po 25 proc. głosów, Zieloni - 15 proc., FDP i AfD - po 11 proc., zaś Lewica - 5 proc.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Polityka
Wybory pokazały, że Donald Trump jednoczy Kanadyjczyków
Polityka
Liberałowie wygrywają wybory w Kanadzie. Donald Trump znów pisze o aneksji sąsiada
Polityka
Przyszły rząd Friedricha Merza na razie niekompletny
Polityka
Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Warszawy na szczyt Trójmorza
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Jest wyrok. Były prezydent Ukrainy skazany na 15 lat więzienia