- Proponuję Jarosławowi Kaczyńskiemu, abyśmy wspólnie zmienili art. 90 konstytucji i wpisali, że wypowiedzenie umowy międzynarodowej odbywa się większością dwóch trzecich - powiedział podczas sobotniej konwencji Platformy Obywatelskiej w Płońsku lider partii, Donald Tusk.

- Być Europejczykiem to znaczy być Polakiem, być mieszkańcem Płońska, być mieszkańcem polskiej wsi - tu się nic nie kłóci. Powiem więcej, dzisiaj polski dojrzały patriotyzm, dzisiaj prawdziwa miłość do ojczyzny oznacza także tę wielką potrzebę, wielkie zadanie utrzymania Polski w UE - mówił lider PO.

Czytaj więcej

Donald Tusk
Michał Kolanko: Tusk apeluje i przestrzega: Wyjdźcie z bańki

Na słowa Tuska odpowiedział Mateusz Morawiecki. - Jesteśmy w stanie podjąć rzeczową dyskusję na ten temat i na pewno nie mówimy: nie - zapowiedział premier.

Szef rządu podkreślił, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, jednak "nie działamy pod dyktando ani Brukseli ani jakiejkolwiek innej stolicy" - Ta nasza odzyskana wolność, suwerenność nie może być oddana tylko dlatego, że ktoś w niewłaściwy sposób interpretuje traktaty - mówił.

Morawiecki wspomniał również o wyrokach TK, które zapadły w 2005 i 2010 roku. - Pytam w tym momencie pana Tuska i PO, czy zdają sobie sprawę, co w tych wyrokach jest? Czy zawarta w tych wyrokach decyzja o wyższości polskiej Konstytucji nad traktatami europejskimi będzie respektowana przez PO? Bo konstytucja jest najwyższym prawem i musimy o tym wszyscy wiedzieć - powiedział.