Zgorzelski był pytany o to czy do Koalicji Polski dołączy Porozumienie, partia byłego wicepremiera Jarosława Gowina.

- Nie ma dzisiaj takich planów. Kiedy pytano mnie o radę w tej sprawie, to byłem za tym by nie spieszyć się z przyjmowaniem środowiska Jarosława Gowina, bo sfinalizowanie projektów politycznych na wybory nie może się odbywać na dwa lata przed wyborami - stwierdził polityk.

Wicemarszałek Sejmu mówił też o jaki elektorat chce walczyć jego ugrupowanie.

- Rozczarowany wyborca PiS-u nie przejdzie od razu do Koalicji Polskiej, ale może spodoba mu się program, który jest w wielu miejscach zbieżny z myśleniem ludzi prawicowych, którzy głosowali na PiS.  Koalicja Polska, jako jedyne środowisko polityczne, od dłuższego czasu powiększa swój stan personalny, zarówno jeśli chodzi o przestrzeń Senatu, jak i Sejmu, bo dochodzą nowi parlamentarzyści. Dołącza również wiele środowisk społecznych, kulturalnych i gospodarczych. Koalicja Polska, jak sama nazwa wskazuje, jest koalicją ludzi, którym na sercu leży dobro Polski - przekonywał.

Poglądy Jarosława Gowina są w wielu miejscach zbieżne z poglądami Koalicji Polskiej

Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu

Zgorzelski wskazywał też na podobieństwa w poglądach Jarosława Gowina i Koalicji Polskiej oraz skomentował kulisy wyrzucenia byłego wicepremiera z rządowej koalicji.

- Poglądy Jarosława Gowina w wielu miejscach są zbieżne z poglądami Koalicji Polskiej, np. w spojrzeniu na gospodarkę, czy sprawy samorządowe i warstwie ideowej. Zgadzam się z Markiem Sawickim, że Jarosław Gowin byłby zupełnie inna figura polityczną, gdyby opuścił Zjednoczoną Prawicę na własnych warunkach, bo można by wtedy zbudować odpowiednią narrację. Jarosław Gowin ma dziś inną wartość polityczną - w sensie matematycznym - bo proces obróbki jego towarzyszy partyjnych trwał tak długo, dopóki Jarosław Kaczyński nie uzyskał pewności, że po wyrzuceniu Gowina będzie miał „patchworkową” koalicję - wyjaśnił poseł.

Czytaj więcej

Sawicki o Gowinie: Stopniał do pięciu parlamentarzystów, nie był potrzebny