W przemówieniu do Biura Politycznego rządzącej Partii Pracy Korei Kim Dzong Un wspomniał, że na stan ten miały wpływ ubiegłoroczne tajfuny, które zniszczyły znaczną cześć upraw, a w tym roku zniszczeń dokonały tygodnie suszy i następujące po nich ulewne deszcze monsunowe.

1 mln ton

zboża brakuje w Korei Północnej

Koreański przywódca zwrócił uwagę na niekorzystne zmiany klimatyczne - stwierdził, że potrzebne są fundusze  na walkę z nimi i zalecił swoim urzędnikom zwalczanie skutków suszy i powodzi.

Oprócz szkód spowodowanych przez klęski żywiołowe, gospodarka Korei Północnej została mocno dotknięta międzynarodowymi sankcjami, a także zamknięciem granic i  blokadami w celu zapobieżenia  rozprzestrzeniania się Covid-19. Chociaż Korea Północna nie zgłosiła żadnych przypadków zakażeń, uszczelniła swoje granice i nałożyła blokady. Zamknięcia granic wpłynęły na istotny import z Chin.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un w czasie spotkania z młodzieżą
Korea Płn.: Kim Dzong Un zamierza pochwalić się nową bronią?

- Zaostrzenie zapobiegania epidemii jest zadaniem o pierwszorzędnym znaczeniu, którego w obecnej sytuacji nie można poluzować nawet na chwilę – powiedział Kim, cytowany przez państwowe media.

Mimo to władze Korei Północnej odrzuciły ofertę ONZ, która proponowała przekazanie krajowi prawie 3 milionów szczepionek na koronawirusa i poprosiły o przekazanie ich bardziej dotkniętym przez pandemię krajom, uskarżającym się na niedobór szczepionek.