Nie jest jasne kiedy miałoby dojść do takiej parady. W przeszłości Korea Północna wykorzystywała parady wojskowe do prezentacji nowych rodzajów uzbrojenia, w tym rakiet balistycznych,

"Ćwiczenia przed dużymi paradami co do zasady zaczynają się na 1-2 miesiące (przed paradą - red.)" - wyjaśnia amerykański serwis 38 North zajmujący się monitorowaniem sytuacji w Korei Północnej.

Według analityków z 38 North może to oznaczać, że parada - tak jak w zeszłym roku - będzie mieć miejsce w październiku.

W czasie tamtej parady Kim Dzong Un zaprezentował nowe rakiety balistyczne.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un znów straszy bronią atomową

Nocna parada wojskowa odbyła się w Korei Północnej w styczniu tego roku.

Obecnie rozmowy między USA a Koreą Północną w sprawie denuklearyzacji znalazły się w impasie. Administracja prezydenta Joe Bidena jest gotowa do działań dyplomatycznych w celu skłonienia Korei Północnej do pozbycia się broni atomowej oraz wstrzymania rozwoju programu rakietowego, ale nie jest skłonna do złagodzenia sankcji.

NK Pro, organizacja z Seulu analizująca sytuację w Korei Północnej przypomina, że Kim Dzong Un wykorzystuje parady wojskowe, by "pochwalić się rozwojem uzbrojenia" przed światem.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Organizacja, analizując zdjęcia satelitarne wskazuje, że widać na nich dziesiątki ciężarówek wojskowych i co najmniej 14 grup po ok. 300 żołnierzy.

10 października Korea Północna będzie świętować rocznicę rządzącej krajem monopartii, Partii Pracujących Korei. 8 października z kolei mija 10 lat od kiedy Kim Dzong Un został najwyższym przywódcą