Przy ul. Parkowej w Warszawie, niedaleko Łazienek i Belwederu, znajduje się zamknięty rządowy kompleks. W jego skład wchodzą m.in. willa przy ul. Sulkiewicza 6, w której kwateruje się premierów, oraz trzy wille od ul. Parkowej, oficjalne nazywane numerami 1, 2, i 3. Służą najwyższym dygnitarzom, np. w willi nr 2 mieszkał Stanisław Karczewski z PiS, będąc marszałkiem Senatu.

W najbliższych latach zostaną wpompowane w nie miliony złotych. Wille nr 1, 2 i 3 znalazły się bowiem na liście 19 rządowych budynków, które zostaną poddane termomodernizacji w ramach przetargu Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Oprócz trzech willi są to też gmachy KPRM przy Al. Ujazdowskich i al. Szucha, rządowe osiedle przy ul. Grzesiuka, gdzie mieszkają m.in. urzędnicy średniego szczebla, oraz służący głównie celom komercyjnym ośrodek wypoczynkowy w Łańsku.

19

Tyle budynków zostanie poddanych termomodernizacji w ramach przetargu Centrum Obsługi Administracji Rządowej

Łączna wartość zamówienia to 38,3 mln zł

Łączna wartość zamówienia to 38,3 mln zł. Ile z tej kwoty pójdzie na wille przy Parkowej? Na to pytanie nie odpowiedziało nam Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Z naszych ustaleń wynika, że termomodernizacja każdej wyniesie około 2,2 mln zł, co daje łącznie około 6,7 mln.

Zdaniem CIR wydatki nie są nadmiarowe. „Termomodernizacja 19 budynków jest przedsięwzięciem skomplikowanym i kompleksowym. W większości budynków wykonany zostanie bardzo szeroki zakres prac modernizacyjnych wymagających od wykonawcy dużego doświadczenia oraz zaangażowania dużych i profesjonalnych zasobów osobowych" – wyjaśnia CIR. Dodaje, że wykonawcę wybrano w przetargu, w którym inni oferenci złożyli znacznie wyższe kwoty, a termomodernizacja zostanie zrealizowana ze środków europejskich.

Z naszych ustaleń wynika, że premier nie mieszka na stałe w will przy ul. Sulkiewicza 6, choć z niej korzysta

Hanny Gill-Piątek, szefowej sejmowego koła Polska 2050, te argumenty nie przekonują. – Kwota wydaje się rażąco wysoka. Złożę interpelację w sprawie nakładów na remonty w budynkach rządowych – zapowiada. Powód? Nie jest to pierwsza wysoka inwestycja w obiektach służących bezpośrednio najwyższym urzędnikom.

Np. w lipcu w „Rzeczpospolitej" pisaliśmy, że rząd chce wydać 715 tys. zł na doposażenie wilii Stynka w Łańsku, zwanej „premierowską", bo tradycyjnie przeznaczona jest dla szefa rządu. Rok wcześniej na jej remont poszło 920 tys. zł.

Czytaj więcej

Zamieszczone w internecie plany rządowej willi to m.in. pionowe przekroje budynku
Ujawnili plany rezydencji premiera
Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Inwestycje realizowane są też w kompleksie przy Parkowej. Np. na początku 2020 roku rozstrzygnięto przetarg na przebudowę jednej z łazienek i remont drugiej w willi premiera przy ul. Sulkiewicza, na co poszło 180 tys. Poza procedurą przetargową w ostatnich trzech latach m.in. zabezpieczono taras fontannę obok willi numer 1 oraz wyremontowano inne sanitariaty przy ul. Sulkiewicza, tym razem zlokalizowane na parterze. Łączny koszt tych prac to 149 tys. zł netto.

Czy z remontowanych budynków korzysta osobiście premier Mateusz Morawiecki? „Ze względu na bezpieczeństwo osoby objętej ochroną nie ujawniamy szczegółowych informacji na temat miejsca jej zamieszkania" – informuje CIR.

Z naszych ustaleń wynika, że premier nie mieszka na stałe w will przy ul. Sulkiewicza 6, choć z niej korzysta. Użytkował też willę nr 1. A to dlatego, że przy ul. Sulkiewicza trwały remonty.