Wybory samorządowe: PKW przestraszyła kilku kandydatów

Przypomnienie, że nie wolno prowadzić kampanii wyborczej przed jej oficjalnym startem, jedni potraktowali poważnie, inni wcale się nim nie przejęli.

Aktualizacja: 06.07.2018 21:45 Publikacja: 05.07.2018 18:57

Wybory samorządowe: PKW przestraszyła kilku kandydatów

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Gdy dwa miesiące temu Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski rozpoczęli rywalizację o Warszawę (po oficjalnym wejściu do gry Jakiego), reakcją PKW było ostrzeżenie przed prowadzeniem kampanii przed jej oficjalnym rozpoczęciem, co nastąpi dopiero po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego. Ma ona zapaść między 16 lipca a 16 sierpnia. – To niedopuszczalne, ale nie jesteśmy w stanie tego skutecznie zabronić – tak o działaniach kandydatów w stolicy mówił pod koniec kwietnia Wojciech Hermeliński, szef PKW.

Deklaracja była jednak na tyle stanowcza, że zmieniła plany niektórych kandydatów i formacji politycznych. Kukiz'15 zadeklarował, że nie planuje łamania prawa i przedstawi niektórych kandydatów dopiero po decyzji premiera. – W Warszawie kandydata poznamy pod koniec lipca – mówił w czwartek na antenie radia RDC Jakub Kulesza, rzecznik Kukiz'15.

Konkurencja sugeruje nieoficjalnie, że Kukiz'15 znalazł wygodny pretekst, by ukryć swój brak przygotowania do kampanii. Ale również Andrzej Celiński, kandydat SLD, zapowiedział, że cała jego aktywność będzie legalna i rozpocznie się po ogłoszeniu wyborów.

Tak jasna deklaracja PKW mogła mieć też wpływ na kandydatów PiS. Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że swoje propozycje programowe dla Krakowa zaprezentuje we wrześniu.

Inni kandydaci PiS też mniej lub bardziej ograniczają swoją działalność np. do budowania rozpoznawalności poprzez występy w mediach, a postulaty odkładają na jesień. We Wrocławiu Kazimierz Michał Ujazdowski (kandydat PO) codziennie odwiedza kolejne dzielnice miasta, a jego konkurentka z PiS Mirosława Stachowiak-Różecka jest dużo mniej widoczna.

Tymczasem w Warszawie po ogłoszeniu startu pod koniec kwietnia Patryk Jaki co kilka dni przedstawia nowe pomysły. Jego konkurent Rafał Trzaskowski pierwszy zestaw propozycji dotyczących praw kobiet zaprezentował jeszcze wcześniej. Obaj spotykają się też z wyborcami w mieście, chociaż oficjalnie są to rozmowy posłów, nie zaś kandydatów.

O program wybuchają już pierwsze spory. Jakub Stefaniak z PSL zarzuca, że Patryk Jaki wykorzystał jego pomysł dotyczący seniorów. – Ukradł propozycję dotyczącą Warszawskiej Karty Seniora. To, co ja zaproponowałem, on przedstawił tydzień później – mówi „Rzeczpospolitej" Stefaniak, który broni się też przed zarzutami, że prowadzi kampanię w Warszawie.

– My mówimy przede wszystkim o rozwiązaniach, które można zastosować w skali kraju, a nie tylko Warszawy. To tak, jakby PKW zakazała zgłaszania nam projektów ustaw, choć ustawowo powinno się zmienić przepisy – podkreśla Stefaniak. – Dość tej hipokryzji i oszukiwania Polaków, każde dziecko w Polsce wie, że polityk swoją kampanię zaczyna dzień po ogłoszeniu wyników danych wyborów – dodaje.

Zmiany przepisów dotyczących prowadzenia kampanii nie ma się co jednak spodziewać w najbliższym czasie. PiS zajęte jest modyfikacją ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Parlament przyjmie je prawdopodobnie jeszcze przed sejmowymi wakacjami, które rozpoczynają się pod koniec lipca.

Polityka
Donald Tusk: Morawiecki nie jest premierem, uwolnimy TVP od PiS
Polityka
„Lex Tusk” u prezydenta. Co dalej z ustawą, która budzi liczne wątpliwości konstytucyjne
Polityka
Siarkowska tłumaczy, dlaczego nie poparła „lex Tusk”. „Ustawa jest niekonstytucyjna”
Polityka
Roman Giertych zapowiedział start w wyborach do Senatu. Dotychczasowa senatorka z jego okręgu zaskoczona
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Przedsiębiorcy apelują o zawetowanie „lex Tusk”. Piszą o „inkwizycji i sądach kapturowych”
Polityka
Niemieckie media o ustawie przeciwko Tuskowi