W piątek odbędzie się uroczystość "Stocznia Gdańsk 4.0. Nowy początek". Podczas wydarzenia przedstawiony zostanie plan rozwoju terenów stoczniowych na wyspie Ostrów.

Organizatorami wydarzenia są: przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Andrzej Kensbok, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z.o.o. Paweł Lulewicz i prezes Stoczni Gdańsk S.A. Marcin Stojek.

Uroczystości rozpocznie się od "odsłonięcia tablicy Śp. Lecha Kaczyńskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego, którzy przebywali w hali nr 26 w czasie strajku w 1988 r." - poinformowali organizatorzy.

Treść zaproszenia skomentował Lech Wałęsa. "Brzmi dumnie: „Przebywali w hali”." - napisał były prezydent. 

Dzień później do wpisu Wałęsy odniósł się wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdańskiej Karol Guzikiewicz. Przyznał, że treść zaproszenia, na której pojawia się sformułowanie "przebywali" jest "trochę niefortunna", ale dodał, że jego zdaniem szum medialny wokół tej sprawy jest niepotrzebny i zamieścił informację dotyczącą napisu, jaki w rzeczywistości znajduje się na tablicy. Podkreślił też, że nie jest to tablica pamiątkowa, lecz informacyjna.

"To jest prawdziwy projekt tablicy która będzie odsłonięta - Wałęsa  się myli" - napisał. Napis na tablicy głosi bowiem, że w sierpniu 1988 roku bracia Kaczyńscy "strajkowali razem ze stoczniowcami".