Czym się zajmie rząd

Exposé premiera

Aktualizacja: 24.11.2007 03:57 Publikacja: 24.11.2007 03:55

Czym się zajmie rząd

Foto: Rzeczpospolita

Polska wieś nie jest balastem

Na polską wieś można przekazać więcej unijnych środków, tak aby poprawić dochodowość gospodarstw. W realizacji polityki rolnej Donald Tusk liczy jednak na pomoc PSL, które zna problemy wsi od podszewki. – Koniec z przedstawianiem wsi jako balastu naszej gospodarki. To jest zobowiązanie mojego rządu. Niech nikt więcej nie traktuje polskiego rolnictwa jako negatywnego problemu – mówił premier. Na poparcie swych słów przedstawił konkretne założenia rządowego programu. Pierwsze z nich to aktywna polityka wobec Komisji Europejskiej. Dopłaty muszą być utrzymane, a rolnicy nie mogą o nie żebrać. Drugie to usprawnienie pracy, a w niektórych przypadkach także reforma instytucji rządowych obsługujących rolnictwo. Poza tym produkcja żywności ma się odbywać w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, możliwości rolnictwa należy wykorzystać do poprawy bilansu energetycznego. Premier zaznaczył przy tym, że chodzi mu o zwiększenie upraw roślin energetycznych, wykorzystywanie odpadów komunalnych do wytwarzania bioenergii, biogazu, biopaliw. Program koalicji wobec wsi zakłada też dążenie do poprawy dochodowości produkcji rolniczej, a także reformy w zakresie zabezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. Tusk zaznaczył jednak, że zmiany, np. w KRUS, będą konsultowane z zainteresowanymi.

—eg

Niższe podatki, wyższe wydatki

Obniżanie podatków, redukcja zadłużenia i znoszenie niepotrzebnych obciążeń – to główne przesłania dla polityki finansowej rządu PO – PSL. Cięcia chce rozpocząć już od przyszłorocznego deficytu, zwiększając jednocześnie wydatki na pensje nauczycieli. Na wyższe zarobki mogą zresztą liczyć wszyscy pracownicy budżetówki. Premier kilkakrotnie podkreślił, że jego rząd będzie rozdawał pieniądze wszystkim równo, a nie tylko tym, którzy są w stanie jak najwięcej wyszarpnąć. Obiecał przy tym przywrócić wysoki wzrost gospodarczy, co zagwarantuje stały dopływ środków do budżetu i realizację tych zapowiedzi. – Poprzez swobody gospodarcze, ograniczanie podatków i przepisów wyzwolimy tę wielką energię Polaków – zapowiedział Tusk. Zaznaczył, że konieczne będzie wsparcie tej polityki wzrostu odpowiedzialną polityką NBP, bo nie możemy dopuścić do wzrostu inflacji. Nie zabrakło też odniesienia do wprowadzenia unijnej waluty. Premier zapewnił, że w interesie Polski jest jak najszybsze przygotowanie się do wejścia do strefy euro. Zapewnił jednak, że bezpieczeństwo obywateli w procesie przejścia na wspólną europejską walutę będzie dla rządu przykazaniem numer 1. – Musimy odpowiednio się przygotować do tej zmiany, tak by proces przechodzenia na euro był bezpieczny dla gospodarki i jak najbardziej korzystny dla zwykłych ludzi – powiedział Tusk. Nie podał jednak żadnej konkretnej daty, kiedy miałoby to nastąpić.

—eg

Kontynuacja z korektą

Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym elementem bezpieczeństwa gospodarczego, powiedział premier i dodał, że polega ono na „gwarancji niezakłóconych dostaw nośników energii po akceptowalnych cenach, przy jednoczesnej trosce o ekologię”. Zdeklarował, że Polska będzie prowadziła politykę energetyczną na podstawie strategii narodowej oraz we współpracy z partnerami unijnymi. Wysoko ocenił starania poprzedników w sprawie dywersyfikacji dostaw nośników energii oraz wagę tworzenia mostu energetycznego między Litwą a Polską. Zastrzegł prawo swojego rządu do korekty planów poprzedników „wszędzie tam, gdzie będziemy widzieli taką konieczność”. Polska oczekuje od UE zrozumienia interesów narodowych i regionalnych uwarunkowań bezpieczeństwa energetycznego.

—aft

Urzędnik ma nie przeszkadzać

Powstaną obwodnice, autostrady i mieszkania, ale rząd nie weźmie na siebie obietnicy ich wybudowania. Moją ambicją jest połączenie siecią szybkich dróg miast, w których mają się odbywać mecze Euro2012 – oznajmił premier. Pieniądze na to muszą iść z budżetu i środków unijnych, ale należy uruchomić też system partnerstwa publiczno-prywatnego – dodał. Zwrócił uwagę na bariery prawne i proceduralne, brak decyzyjności urzędników, złe zarządzanie. To ma się zmienić. – Należy stworzyć warunki i ramy prawne dla budowy domów, a także odbiurokratyzować indywidualne inwestowanie we własne mieszkanie. Człowiek lepiej zbuduje swój dom niż urzędnik – stwierdził Tusk.

—eg

Zapowiedź większej pomocy

Co takiego złego dzieje się w Polsce, że kto przychodzi do władzy, ma pełne usta frazesów o równości regionalnej, a jak zdaje władzę, okazuje się, że te nierówności są jeszcze większe? – pytał premier. Według niego powoduje to, że ludzie mieszkający na ścianie wschodniej czują się pokrzywdzeni. I obiecał, że rząd będzie naprawdę dbał o zrównoważony rozwój. Nazwał to nawet obsesją. Zaznaczył, że projekty prorozwojowe z sześciu najbardziej zapóźnionych województw będą mogły liczyć na „ponadstandardową” pomoc jego gabinetu. Zaznaczył, że nierówności regionalnych nie da się zlikwidować bez dania większej swobody samorządom lokalnym i rozwijania nowoczesnych dziedzin nauki i badań

—aft

Swoboda dla samorządów

Mądre wykorzystanie funduszy Unii Europejskiej jest jednym z kluczy do osiągnięcia wzrostu gospodarczego – przekonywał premier. Według niego, by Polska efektywnie skorzystała z wspólnotowego wsparcia, potrzebna jest decentralizacja decydowania, jak pieniądze mają być wydawane. – Damy zarządom województw swobodę działania, taką, jaką mają instytucje zarządzające programami operacyjnymi – zapowiedział. I zaznaczył: – Władza centralna, gdy nie ma zaufania do samorządu, staje się dla niego śmiertelnym zagrożeniem. Rząd jak najszybciej chce skończyć negocjacje z Komisją Europejską m.in. w sprawie programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”.

—aft

Wycofanie państwa z gospodarki

W ciągu pierwszego półrocza zostanie przyjęty czteroletni program prywatyzacji. Rząd zapowiada wycofywanie państwa z gospodarki, by uczciwi i kompetentni ludzie, a nie z nadania aparatu partyjnego, przygotowali większość tych spółek do możliwie szybkiej prywatyzacji lub przekazania do dyspozycji samorządu terytorialnego. – Powstanie też wykaz spółek, które państwo uzna za strategiczne i które nie będą prywatyzowane – poinformował premier. Dodał, że nabór do rad nadzorczych i wybór członków zarządów będzie się odbywał na jasnych zasadach w drodze konkursów. Zdaniem Tuska nie ma lepszego zabezpieczenia przed ingerowaniem polityków w zarządzanie spółkami niż zwiększenie konkurencyjności firm i gospodarki.

—eg

Drogi w zgodzie z naturą

Można budować w Polsce drogi i nie naruszać wymogów związanych z ochroną środowiska. Premier Donald Tusk nie widzi w tym sprzeczności. Co więcej, realizacja jednego i drugiego zadania poprawi skuteczność wykorzystania unijnych środków, co jest jednym z priorytetem jego rządu. – Trzeba znaleźć na drodze dialogu dobre rozwiązanie, które szanuje wymogi ochrony środowiska i jednocześnie nie będzie dłużej blokować tych palących inwestycji drogowych – zaznaczył Tusk. Natura 2000, czyli program budowy wspólnego dla UE obszaru ochrony przyrody, nie musi tworzyć konfliktów między ochroną środowiska a rozwojem kraju. Rząd nie wyklucza renegocjowania zobowiązań Polski wobec UE, by usprawnić wykorzystanie źródeł i mechanizmów finansowania ochrony środowiska.

—eg

Szacunek dla przedsiębiorców

Nie ma alternatywy: wolność albo solidarność. To fałszywa alternatywa – przekonywał premier. Według niego należy przywrócić szacunek do przedsiębiorców, bo to głównie oni są źródłem dochodu narodowego. Należy też mieć zaufanie do ludzi przedsiębiorczych, że „oni lepiej od biurokracji, od urzędu, od kolejnych ustaw, sobie poradzą”. Zapowiedział, że w 2008 roku zostanie ograniczona biurokracja, rząd przedstawi projekt systemowych zmian wspierających przedsiębiorczość. Mają polegać na radykalnym uproszczeniu prawa gospodarczego i podatkowego oraz sposobu poboru składek ZUS. – Wreszcie zmienimy prawo, które przedsiębiorcom nie pomaga, ale utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej – mówił i zapewnił wprowadzenie rzeczywistych ułatwień dla osób, które zaczynają prowadzić działalność gospodarczą. Premier zapowiedział rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego i wskazał, że jedną z przyczyn braku rozwoju infrastruktury w Polsce jest to, iż instytucje publiczne nie umieją współpracować z prywatnymi przedsiębiorcami, bo im nie ufają. To musi się zmienić, bo jak przekonywał Donald Tusk: – Jeśli na serio traktujemy potrzebę rozważnego, odpowiedzialnego i równoczesnego wzrostu, zwiększenia wydatków w sferze publicznej i obniżenia podatków i danin, to musimy zrozumieć i uwierzyć, że warunkiem wstępnym jest zbudowanie najlepszych z możliwych okoliczności dla wzrostu gospodarczego, a więc dla ludzi, na których innowacyjność, przedsiębiorczość można liczyć. Premier zapowiedział dialog społeczny, w tym konsultacje z organizacjami pracodawców.

—aft

2012 stadionów w 2012 roku

Mistrzostwa Europy na pewno odbędą się w Polsce w roku 2012 – obiecał Donald Tusk. – I chcę też państwa zapewnić i dać słowo, że te mistrzostwa będą także dobrze zorganizowane – dodał. Przygotowania nie ograniczą się tylko do tych miast, w których odbędą się spotkania. Tusk chce realizacji programu „Boisko w każdej gminie”. – W każdej polskiej gminie do 2012 roku powstanie boisko ze sztuczną murawą i z oświetleniem. To jest ambitny plan, żeby na 2012 rok mniej więcej 2012 boisk powstało – mówił premier. Zapowiedział też, że rząd będzie wspierał sport wyczynowy.

—js

Polska wieś nie jest balastem

Na polską wieś można przekazać więcej unijnych środków, tak aby poprawić dochodowość gospodarstw. W realizacji polityki rolnej Donald Tusk liczy jednak na pomoc PSL, które zna problemy wsi od podszewki. – Koniec z przedstawianiem wsi jako balastu naszej gospodarki. To jest zobowiązanie mojego rządu. Niech nikt więcej nie traktuje polskiego rolnictwa jako negatywnego problemu – mówił premier. Na poparcie swych słów przedstawił konkretne założenia rządowego programu. Pierwsze z nich to aktywna polityka wobec Komisji Europejskiej. Dopłaty muszą być utrzymane, a rolnicy nie mogą o nie żebrać. Drugie to usprawnienie pracy, a w niektórych przypadkach także reforma instytucji rządowych obsługujących rolnictwo. Poza tym produkcja żywności ma się odbywać w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, możliwości rolnictwa należy wykorzystać do poprawy bilansu energetycznego. Premier zaznaczył przy tym, że chodzi mu o zwiększenie upraw roślin energetycznych, wykorzystywanie odpadów komunalnych do wytwarzania bioenergii, biogazu, biopaliw. Program koalicji wobec wsi zakłada też dążenie do poprawy dochodowości produkcji rolniczej, a także reformy w zakresie zabezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego. Tusk zaznaczył jednak, że zmiany, np. w KRUS, będą konsultowane z zainteresowanymi.

Pozostało 86% artykułu
Polityka
Ukraina łączy Tuska i Macrona
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Polityka
Sejmowa partia zmieniła nazwę. „Czas na powrót do korzeni”
Polityka
Stanisław Tyszka: Obecny rząd to polityka pełnej kontynuacji i teatr wojny
Polityka
Polscy żołnierze na Ukrainie? Jednoznaczna deklaracja Radosława Sikorskiego
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Polityka
Nie będzie kredytu 0 proc. Chaos w polityce mieszkaniowej się pogłębia