W tym tygodniu premier wprowadzi do olsztyńskiego ratusza komisarza. Za kilka miesięcy odbędą się nowe wybory. To koniec epoki Czesława Małkowskiego.
Małkowski urodził się w małej wsi na Kurpiach. Po liceum rozpoczął studia. Choć pasjonowała go sztuka, musiał się zadowolić historią. Studia skończył na WSP w Olsztynie.
Jeszcze w latach 70. wstąpił do PZPR. Został asystentem sekretarza gminnego w Wielbarku. Niedługo potem sam objął stanowisko sekretarza w tym mieście. W połowie lat 80. przeniósł się do komitetu wojewódzkiego PZPR w Olsztynie. Stamtąd w 1988 roku trafił do Wojewódzkiego Urzędu Prasy Publikacji i Widowisk. Intratną posadą szefa cenzury cieszył się jednak tylko dwa lata. W 1989 roku komuniści zgodzili się na okrągły stół. Kilka miesięcy później PRL przeszedł do historii, a wraz z nim urząd cenzury.
Małkowski z eksponowanego stanowiska trafił na same doły – został nauczycielem historii w szkole na osiedlu Nagórki. Tam też mieszka do dziś, w zwykłym bloku z szarej płyty. Nagórki stały się bastionem, który wyniósł go do władzy.
W jaki sposób? Po rozwiązaniu PZPR Małkowski zapisał się do SdRP, później współtworzył SLD. W 1998 roku z powodzeniem wystartował w wyborach do rady miasta. Sukces zawdzięczał właśnie Nagórkom. W 2002 roku Małkowski startuje w wyborach na prezydenta Olsztyna. Wygrał z kilkoma kandydatami wystawionymi przez skłóconą prawicę, choć różnicą tylko 800 głosów. W drugiej turze pokonał Jerzego Szmita, obecnego szefa PiS w Olsztynie.