Otoczony przez żołnierzy w mundurach Guaido oświadczył, że "bohaterowie z armii" przyłączą się do masowych protestów opozycji zaplanowanych na 1 maja. Dotychczas wenezuelska armia pozostawała lojalna wobec prezydenta Maduro.

Tymczasem władze Wenezueli twierdzą, że Guaido popiera "mała grupa wojskowych zdrajców", którzy chcieliby doprowadzić do zamachu stanu.

Guaido zaplanowane na 1 maja demonstracje nazywa "największym marszem w historii Wenezueli". Według lidera opozycji jest to "ostateczna faza" jego działań zmierzających do objęcia urzędu prezydenta i rozpisania wyborów prezydenckich.

W nagraniu umieszczonym na swoim profilu na Twitterze, Guaido, który znajduje się w bazie sił powietrznych Wenezueli La Carlota, wystąpił wraz z opozycyjnym politykiem Leopoldo Lopezem. Lopez powinien przebywać w areszcie domowym. Polityk poinformował na Twitterze, że został uwolniony z aresztu przez zbuntowanych żołnierzy i wezwał wszystkich Wenezuelczyków do mobilizacji.

- Wenezuelskie siły zbrojne podjęły właściwą decyzję i liczą na poparcie wenezuelskiego narodu - powiedział Guaido.

Minister informacji Wenezueli natychmiast skomentował to słowami, że Guaido popiera "mała grupa zdrajców" w mundurach.

Z kolei minister obrony Wenezueli zapewnił, że siły zbrojne nadal "stanowczo bronią konstytucji i legalnych władz kraju".

Natomiast przywódca partii rządzącej Wenezuelą, Diosdado Cabello, wezwał zwolenników rządu do zgromadzenia się wokół pałacu prezydenckiego, by bronić Nicolasa Maduro przed "niewielkim powstaniem zdradzieckich żołnierzy wspieranych przez USA".

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

"Próbę zamachu stanu" w Wenezueli potępił sojusznik Maduro, prezydent Boliwii Evo Morales. O zamach stanu oskarżył on "prawicę wspieraną przez siły zagraniczne", wymieniając w tym kontekście USA, które "chce wywołać przemoc i śmierć w Wenezueli troszcząc się tylko o swoje interesy" - napisał na Twitterze. 

Z kolei uznający za prezydenta Juana Guaido prezydent Kolumbii Iván Duque Márquez wezwał armię do poparcia lidera opozycji.

Władze Wenezueli przekonują, że Guaido jest marionetką USA. Z kolei Guaido przekonuje, iż wybory z 2018 roku, w których Maduro zapewnił sobie reelekcję były niedemokratyczne - a co za tym idzie nielegalne.