Joanna Scheuring-Wielgus: To doprowadzi PiS do zguby

Partia rządząca jest w symbiozie z Kościołem. To jest układ tronu z ołtarzem - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka partii Teraz

Aktualizacja: 17.05.2019 13:27 Publikacja: 17.05.2019 13:15

Joanna Scheuring-Wielgus

Joanna Scheuring-Wielgus

Foto: rp.pl

Dzień dobry, moim gościem jest Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka partii Teraz, warszawska dwójka Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego.  

Dzień dobry.

Oglądała pani film Tomasza Sekielskiego, "Tylko nie mów nikomu" ?

Tak, dwa razy.

Niektórzy posłowie nie widzieli filmu ani razu np. prof. Ryszard Legutko nie znalazł czasu na obejrzenie tego filmu. Każdy powinien go obejrzeć?

Tak, ale to jest typowe dla polityków PiS-u, że bardzo często wypowiadają się na temat czegoś czego nie widzieli, albo czego czego nie słyszeli.

Prof. Legutko uważa, że problem, który jest przedstawiony w filmie nie jest problemem pedofilii, ale pederastii.

Bez sensu jest w ogóle komentować to, bo jeżeli ktoś nie widzi tego co się dzieje na całym świecie, jeżeli ktoś w taki sposób lekceważy cierpienie osób, które codziennie wstają rano z traumą i z traumą zasypiają, nie rozumie osób, których życie zostało złamane no co tutaj komentować. Wszystkie komentarze ze strony PiS-u, takie lekceważące, komentarz Saryusza-Wolskiego…

 

O tym, że problem pedofilii w Kościele jest wydumany i jest po to, żeby jątrzyć?

Tak, to jest niespotykane.

Co na to politycy partii rządzącej? Nie jest tak, że to sobie mówi poseł z ostatniego rzędu, który nie ma przełożenia na politykę partii, to są jednak usta partii rządzącej.

To jest totalne niezrozumienie istoty tego problemu, to też pokazuje jak bardzo mocno PiS jest w symbiozie z kościołem i jeżeli tego nie rozumieją, jeżeli cały czas wtapiają się w tę symbiozę tronu z ołtarzem, to niestety, ale mam nadzieję, że to doprowadzi ich do zguby.

Co film Tomasza Sekielskiego może zmienić?

Premiera,która odbyła się 11 maja doprowadziła do przebicia muru obojętności. Jeżeli chodzi o problem pedofili w Kościele, to że tyle osób to obejrzało, to że tyle osób o tym mówi, to że zaczynają pojawiać się głosy wśród hierarchów, pojedyncze, które są troszeczkę innymi głosami niż te, które znamy. Myślę, że to może być początkiem totalnej zmiany Kościoła katolickiego w Polsce.

Prymas Polak powiedział, że film Sekielskiego nie jest atakiem na Kościół, jednak inaczej się inni hierarchowie odnoszą do tego. Między innymi ksiądz Rydzyk, który mocno skrytykował ten obraz.

Przede wszystkim przypomnę, żebyśmy się wszyscy za bardzo nie podniecali pojedynczymi wypowiedziami hierarchów, takich jak głos prymasa, bo mamy prawie 30 tysięcy księży w Polsce i prawie 150 biskupów.

Ale prymas Polski jest najważniejszym hierarchą.

Tak, ale prymas Polski w zeszłym roku w kwietniu dostał zaproszenie wręczone osobiście przez Marka Lisińskiego, z prośbą o spotkanie i nie skorzystał z tego, z Markiem Lisińskim się nie spotkał.

W sprawie pedofili w Kościele?

Właśnie, aby porozmawiać o tym, dlatego, że fundacja od pięciu i pół roku bardzo mocno, bardzo ostro informuje społeczeństwo o tym, że to jest problem, a od dwóch i pół roku mówi o tym w Sejmie.           

Dzień dobry, moim gościem jest Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka partii Teraz, warszawska dwójka Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego.  

Dzień dobry.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Donald Tusk w Koninie zapowiada rząd z Lewicą i Trzecią Drogą
Polityka
Afera wizowa. Miller mówi, że przez Polskę do Europy mogli dostać się terroryści
Polityka
Sawicki: PiS miał 19 miesięcy na rozwiązanie kryzysu zbożowego, nie zrobił nic
Polityka
Nie będzie wytycznych ws. aborcji, bo rząd wystraszył się biskupów, Brauna i Godek
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Nowy sondaż: PiS na czele, wszystkie partie zyskują
Polityka
Europosłowie opozycji w PE: Rząd PiS stworzył mafię, Lech Kaczyński spaliłby się ze wstydu