Kaczyński w rozmowie z TV Trwam stwierdził, że do tej pory "był trwały układ w PE i ci wszyscy, którzy uważali, że w UE trzeba coś zmienić, byli poza tym układem". - Teraz, przy optymistycznym biegu wydarzeń, może się to zmienić. To może z kolei doprowadzić do pozytywnych zmian w różnych dziedzinach, ale także w tej, która jest fundamentem wszystkiego, tzn. chodzi o kwestie aksjologiczne i powrót do korzeni chrześcijańskich, bo przecież UE została zakładana przez praktykujących katolików. Później ta ewolucja poszła w przeciwnym kierunku. Ograniczenie, zatrzymanie, a w dalszej perspektywie zawrócenie tego marszu to perspektywa, o której można myśleć - przekonywał.

Zdaniem prezesa PiS "postawa posłów PSL-u (w europarlamencie) może nie jest tak skrajna jak posłów PO, którzy zupełnie jawnie występują przeciwko polskim interesom, ale nie jest to tez postawa konsekwentnej obrony polskich interesów i wartości, na których została ufundowana UE, a które dzisiaj są zwalczane". - Obecna koalicja, w której jest PSL, jest koalicją nie tyle lewicową co lewacką. Tak bardzo skręcił na lewo, że o tej całej tradycji, do której się odwołują, nie można już mówić na poważnie. Ta partia postanowiła pójść tym głównym nurtem, który jest w Europie, a który z czasem osłabnie. Nurtem, którego istotą jest przede wszystkim odrzucenie chrześcijaństwa - tłumaczył.

Według Kaczyńskiego dla Platformy Obywatelskiej "walka z pedofilią nie jest walką o dobro dzieci, ale walką z Kościołem". - Chcą zostawić bardzo wysoki procent pokrzywdzonych samym sobie, a zaatakować instytucję, która im przeszkadza. A w środowiskach celebryckich, które zaciekle wspierają PO, z pewnością znaleźlibyśmy niejeden taki przypadek - mówił lider PiS.