Reuters zwraca uwagę na rekordową frekwencję wyborczą w wyborach do PE w Polsce (do urn poszło 44,83 proc. Polaków, niemal dwa razy więcej niż w wyborach do PE w 2014 roku) i przypomina, że kampania wyborcza przed wyborami do PE skupiła się w Polsce na takich kwestiach jak "prawa osób homoseksualnych, dziedzictwo Holokaustu w Polsce i rola Kościoła katolickiego w życiu publicznym".

"PiS określił europejskie wybory jako bitwę przeciwko ideałom liberalnego zachodu, który - jak przekonywał - zagrażają tradycyjnemu sposobowi życia w Polsce, która jest zdecydowanie katolickim krajem" - czytamy w depeszy agencji.

Reuters w kontekście wyborów parlamentarnych, które odbędą się w Polsce jesienią pisze też, że "kolejna kadencja PiS u władzy może pogłębić izolację Polski w UE w związku z krytyką jaka spada na tą partię za skłanianie się ku rządom autorytarnym".

Agencja przytacza w tym kontekście słowa Jarosława Kaczyńskiego, który po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów mówił, że "bitwa decydująca o przyszłości ojczyzny będzie mieć miejsce jesienią".

Reuters pisze też, że w czasie kampanii wyborczej czołowi politycy PiS, w tym premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński, odwiedzali wiejskie społeczności zapewniając, że pary homoseksualne nie będą mogły adoptować dzieci, a Polska nie przyjmie w najbliższych latach waluty euro.