Rekonstrukcja rządu: Znamy nazwiska nowych ministrów

Jacek Sasin został wicepremierem, Elżbieta Witek nowym szefem MSWiA, a Piotr Müller nowym rzecznikiem rządu - premier Mateusz Morawiecki dokonał rekonstrukcji swojego gabinetu. "Aksamitnej", jak ją określił.

Aktualizacja: 04.06.2019 14:38 Publikacja: 04.06.2019 00:01

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Jacek Sasin, dotychczasowy przewodniczący  Komitetu Stałego Rady Ministrów, został wiceprezesem Rady Ministrów.

Minister finansów Elżbietę Czerwińską, jedyną z członków rządu, którzy odchodzą nie z powodu zdobytych mandatów do PE i która według doniesień sama chciała zrezygnować już kilka miesięcy temu, zastąpi szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.

Do rządu dołączyła Bożena Parys-Szopa - posłanka PiS zastąpi Elżbietę Rafalską na stanowisku ministra pracy i polityki społecznej.

Dariusz Piontkowski, poseł PiS, nauczyciel historii, członek sejmowej komisji edukacji  został ministrem edukacji narodowej. Sylwetka ministra Piontkowskiego.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami szefową MSWiA za Joachima Brudzińskiego zostaje Elżbieta Witek.

Ministrem, członkiem Rady Ministrów zostaje Michał Dworczyk, dotychczasowy szef KPRP. To samo stanowisko zajmie Michał Woś, dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości.

Władze PiS zdecydowały, że Komitet Społeczny Rady Ministrów, któremu od swojej dymisji z funkcji premiera przewodniczyła Beata Szydło, będzie dalej funkcjonował. Szydło zastąpi na tym stanowisku dotychczasowy minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Duda: Nikt nie odszedł z rządu wbrew swojej woli

Po wręczeniu nominacji prezydent Andrzej Duda podziękował nowym ministrom, że zdecydowali się wziąć na siebie "wielki trud i wielką odpowiedzialność, jaką jest rządzenie Polską na najwyższym poziomie" i wyraził przekonanie, ze tym wymogom sprostają.

- Życzę, żebyście mogli kiedyś zakończyć służbę Polsce z osobistą satysfakcją i wysoką społeczną oceną, która dla nas wszystkich jest najważniejsza. Służba Rzeczpospolitej jest jedną z najważniejszych rzeczy dla polskiego społeczeństwa. Najważniejszą recenzją naszej działalności jest to, co o nas myślą i co mówią - stwierdził prezydent.

Morawiecki: aksamitna rekonstrukcja

Morawiecki podziękował odchodzącym ministrom, których ciężka praca przyczyniła się do "naprawy ojczyzny", a nowych powitał na pokładzie "rozpędzonego pociągu".

- Zmora III RP nie została wyeliminowana, ale już widać duży postęp współpracy między resortami. Jestem przekonany, że nowi ministrowie wskoczą do tego rozpędzonego pociągu i po tej "aksamitnej" rekonstrukcji natychmiast wezmą się do pracy - mówił Morawiecki.

Rekonstrukcja rządu to pokłosie wygranych przez PiS wyborów do Parlamentu Europejskiego. W wyborach z 26 maja PiS uzyskał 45,38 proc. głosów, co przełożyło się na 27 mandatów. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska uzyskując 38,47 proc. głosów (22 mandaty - 14 dla polityków PO, 5 dla SLD, 3 dla PSL). Próg wyborczy przekroczyła jeszcze tylko Wiosna Roberta Biedronia uzyskując 6,06 proc. głosów i trzy mandaty.

Z list Zjednoczonej Prawicy mandaty europarlamentarzystów zdobyło kilku członków rządu - wicepremier i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło (uzyskała rekordowy wynik w wyborach - zagłosowało na nią 524 951 osób; minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska, minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister zajmująca się koordynacją pomocy humanitarnej, Beata Kempa, rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, a także wiceministrowie - energii Grzegorz Tobiszowski, sprawiedliwości Patryk Jaki oraz inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska.

Aby 1 lipca objąć mandat europarlamentarzyści ministrowie musieli odejść z rządu.

To druga duża rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckiego. Pierwsza miała miejsce wkrótce po objęciu przez niego w grudniu 2017 roku teki premiera. Na początku 2018 roku z rządu odeszli Antoni Macierewicz (ówczesny szef MON), Witold Waszczykowski (ówczesny szef MSZ), Konstanty Radziwiłł (ówczesny minister zdrowia), Anna Streżyńska (ówczesna minister cyfryzacji) oraz Jan Szyszko (ówczesny minister środowiska). 

Jacek Sasin, dotychczasowy przewodniczący  Komitetu Stałego Rady Ministrów, został wiceprezesem Rady Ministrów.

Minister finansów Elżbietę Czerwińską, jedyną z członków rządu, którzy odchodzą nie z powodu zdobytych mandatów do PE i która według doniesień sama chciała zrezygnować już kilka miesięcy temu, zastąpi szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jacek Kucharczyk: Nie spodziewałem się na listach KO Hanny Gronkiewicz-Waltz
Polityka
Po słowach Sikorskiego Kaczyński ostrzega przed utratą przez Polskę suwerenności
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Dyrektor pisała: "Taki sobie wybrałam"
Polityka
Konfederacja o exposé Sikorskiego: Polska polityka zmieniła klęczniki