Czy demokracja istnieje? - Na pewno jest osłabiona, nie chodzi tylko o wydarzenia w Sejmie, ale też w Trybunale Konstytucyjnym – mówił Szczerba. Dodał, że protest opozycji nie byłby możliwy, gdyby nie spontaniczne wsparcie obywateli. - Nikt nie namawia obywateli, których ta sprawa poruszyła, do stałego protestu – dodał.

Według PO przerwane posiedzenie Sejmu powinno zostać kontynuowane od chwili, gdy z sali został usunięty poseł Szczerba. - W naszej opinii ten moment, w którym marszałek Marek Kuchciński wychodzi z sali obrad, jest głównym punktem – powiedział poseł.

PiS mówi, że nie będzie powtórzenia głosowania, więc – jak twierdził gość – konflikt będzie trwał. - Nie czuję się okupantem, czuję się raczej pokrzywdzony, bo ktoś łamie moje prawa – mówił Szczerba.

Ma pan na pieńku z marszałkiem Sejmu, już kiedyś pana wykluczył i nałożył karę finansową? - To wywoływało protesty opozycji, ale też społeczeństwa, choć może nie na taką skalę, jak ostatnio – mówił Szczerba. Dodał, że nie ma konfliktu między nim a marszałkiem.

- Nikt poza Markiem Kuchcińskim nie ma świadomości, że to jest człowiek, który kompetencyjnie się nadaje do tej funkcji – uważa poseł Szczerba.

Według posła marszałek powinien zostać odwołany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Tak jak brnął w obronę posła Stanisława Piotrowicza, tak dzisiaj nie do obrony jest Marek Kuchciński – uważa gość.

- Jesteśmy na sali posiedzeń, bo uznajemy, że posiedzenie się nie zakończyło. Czekamy na wznowienie obrad. Nasz protest jest protestem symbolicznym – tłumaczył poseł PO.

Szczerba mówił, że nie wiadomo jak się rozwinie sytuacja z ograniczeniami dla dziennikarzy w Sejmie. - Nie wiemy jakie zasady przygotowuje marszałek Stanisław Karczewski. Żadnych nowych warunków – mówił gość. - Nie można iść na zgniłe kompromisy – dodał.

- Marszałek dokonał cudu, jakim jest nie tylko scementowanie PO od wewnątrz, ale też opozycji, która coraz częściej nazywana jest zjednoczoną opozycją – mówił Szczerba.

Polityk roku 2016? - Może papież Franciszek, który ma wpływ na polityków – mówił gość. Dodał, że Polska nie wspiera, tak jak powinna, uchodźców z terenów ogarniętych wojną. - Większe dotacje otrzymuje szkoła z Torunia niż potrzebujący z krajów ogarniętych wojną.

Szczerba mówił, że antybohaterem ostatniego roku jest całe Prawo i Sprawiedliwość. - Mam wrażenie, że politycy PiS i Mariusz Błaszczak próbują nam wmówić, że Sejm jest tam, gdzie PiS – mówił poseł.