Nie tylko SN. Co przegłosowali posłowie?

Uwaga opinii publicznej skupiła się na proponowanych przez PiS zmianach w sądownictwie. W międzyczasie posłowie głosowali m.in. w sprawie referendum edukacyjnego i prawa wodnego.

Aktualizacja: 23.07.2017 11:23 Publikacja: 23.07.2017 10:50

Nie tylko SN. Co przegłosowali posłowie?

Foto: PAP/Jacek Turczyk

Proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym były głównym tematem politycznej debaty w mijającym tygodniu. Podczas posiedzenia Sejmu posłowie głosowali w sprawie innych, równie ważnych spraw:

Nie będzie referendum w sprawie reformy edukacji

Sejm nie poparł w czwartkowym głosowaniu uchwały, zgodnie z którą referendum ws. reformy edukacji miałoby się odbyć 17 września. Oznacza to, że referendum nie będzie. Pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie takiego referendum podpisało się ponad 910 tys. osób.

W głosowaniu wzięło udział 446 posłów. Uchwałę o przeprowadzenie referendum poparło 210 posłów, 236 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość głosów konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 224 posłów.

Przeciwko przeprowadzeniu referendum głosowali posłowie PiS i koła Wolni i Solidarni. Posłowie z PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz z kół Unia Europejskich Demokratów i Republikanie głosowali za przeprowadzeniem referendum. 

Czytaj więcej

Sejm znowelizował ustawę o odnawialnych źródłach energii

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Głównym jej założeniem jest rezygnacja ze stałej wartości tzw. opłaty zastępczej i powiązanie jej z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE.

Za nowelizacją głosowało 269 posłów, przeciwko było 174, wstrzymało się pięciu. Zgłoszona jako poselska nowelizacja, przeszła przez Sejm bez żadnej zmiany w stosunku do wniesionego projektu. W III czytaniu posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez opozycję oraz wniosek o odrzucenie projektu w całości. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czytaj więcej

Usztywnienie taryf na dostarczenie wody

Posłowie przyjęli senackie poprawki do Prawa wodnego, które dotyczą kwestii opłat za wodę. Jedna z nich stanowi, że nowe przepisy nie mogą być podstawą do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 roku.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Najważniejsza z przyjętych przez Sejm poprawek mówi o tym, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków określonych na rok 2018 i 2019.

Czytaj więcej

Powołano Krajowy Zasób Nieruchomości

Umożliwienie m.in. budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa - zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN).

KZN będzie gromadził nieruchomości należące do Skarbu Państwa i gospodarował nimi, tak by zwiększyć podaż gruntów na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk tłumaczył w środę w Sejmie, że "Krajowy Zasób Nieruchomości będzie nie tylko realizował funkcję instytucji zarządzającej nieruchomościami Skarbu Państwa i uzyskującej wpływy z tego tytułu, ale także przyczyni się do stworzenia stabilnych i efektywnych warunków finansowania instrumentów przyjętych w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego".

Czytaj więcej

Ustawa o rynku mocy

Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa nie zajęła się projektem ustawy o rynku mocy. Posłowie będą nad nim pracować w innym terminie. Rozwiązanie ma doprowadzić do wprowadzenia opłaty za dostępność mocy w systemie, a nie jak dotychczas za jej pobór. Dzięki temu spółki energetyczne mają zwiększyć moc wytwórczą.

Proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym były głównym tematem politycznej debaty w mijającym tygodniu. Podczas posiedzenia Sejmu posłowie głosowali w sprawie innych, równie ważnych spraw:

Nie będzie referendum w sprawie reformy edukacji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Donald Tusk po odprawie w Kłodzku: Sytuacja cały czas bardzo dramatyczna
Polityka
Protest PiS w Warszawie. Kaczyński atakuje KO. „To nie jest polska formacja"
Polityka
Żona pogrąży Ryszarda Czarneckiego? Co Emilia H. robiła na Collegium Humanum?
Polityka
Więzienie za ujawnienie orientacji seksualnej. Radykalny projekt trafił do prac w Sejmie
Polityka
Sondaż: Czy, zdaniem Polaków, PiS może wrócić do władzy po wyborach?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne