Na facebookowym koncie Viktora Orbana pojawił się trwający 1,5 minuty film, będący skrótem z jego wypowiedzi podczas środowej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Budapeszcie.

 

W filmie Orban mówi między innymi, że Polska i Węgry należą do regionu środkowoeuropejskiego, a ostatnie lata świadczą o tym, że środkowoeuropejskie systemy gospodarcze, w tym Polski i Węgier, działają.

Podkreślił także, że kraje tego regionu wnoszą do Unii Europejskiej więcej siły niż sądzono, gdy wstępowały do wspólnoty. „Można powiedzieć, że teraz są motorem gospodarczym UE” - słyszymy w filmie.

Viktor Orban zaznaczył także, że Węgry chcą, by „Europa pozostała europejska”. W tym kontekście wspomniał o tym, że jego państwo odrzuca przymusową relokację oraz uważa, że istotne jest wzmocnienie rodzin i wspieranie narodzin dzieci. „Należy strzec i wzmacniać chrześcijańską kulturę europejską” - podkreślił.

Film zakończony został stwierdzeniem, że rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim były świetne i wiele wniosły dla przyjaźni polsko-węgierskiej. „Przyjaźń polsko-węgierska również w przyszłości będzie jednym z kamieni węgielnych europejskiej polityki Węgier” – zaznaczył Viktor Orban.