Coraz częściej osoby potrzebujące rehabilitacji kupują abonament prywatnej placówki medycznej. Skarbówka zgadza się, że wydatki na pakiet można odliczyć od dochodu. Dają one prawo do ulgi rehabilitacyjnej.
Taką interpretację otrzymała kobieta, która utrzymuje pełnoletnią córkę niepełnosprawną w stopniu znacznym od 2016 r. (I stopień inwalidztwa). Córka pobiera rentę socjalną, a jej dochody nie przekraczają 10 080 zł rocznie. Dziewczyna wymaga intensywnej rehabilitacji ruchowej oraz wzroku i mowy, dlatego wnioskodawczyni kupiła dla niej abonament medyczny w prywatnym zakładzie opieki zdrowotnej. Na zabiegi oferowane przez publiczną służbę zdrowia musiałaby czekać ponad rok.
Czytaj też:
Ulga rehabilitacyjna: ważne kiedy powstała niepełnosprawność, a nie data orzeczenia
Zabiegi i inne usługi
Miesięczna opłata za pakiet jest niższa niż za poszczególne zabiegi. Wnioskodawczyni miała do wyboru trzy standardowe abonamenty bez możliwości negocjowania zakresu usług. Wybrała ten, który zawierał potrzebne córce zabiegi, a dodatkowo także inne usługi medyczne, ale był najtańszy. Dziewczyna korzysta jedynie z zabiegów rehabilitacyjnych. Problem w tym, że są one wykonywane w ramach pakietu, dlatego wnioskodawczyni nie posiada odrębnych wycen.