Czynsz za wynajem nieruchomości to co innego niż rekompensata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Nawet jeśli ktoś rozlicza przychody z najmu ryczałtem, to od rekompensaty zapłaci podatek na zasadach ogólnych.
Taką odpowiedź otrzymał właściciel lokalu użytkowego, który w 2007 r. zawarł umowę najmu z bankiem. Umowa miała obowiązywać do czerwca 2022 r. Jednak z przyczyn niezależnych od wynajmującego bank podjął decyzję o likwidacji placówki. Strony ustaliły, że bank w ramach rekompensaty zapłaci wnioskodawcy 577 tys. zł za wcześniejsze rozwiązanie umowy oraz 21 tys. zł za pozostawienie lokalu w stanie niewyremontowanym.
Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Zyski z najmu rozliczał ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 oraz 12,5 proc. Zapytał, czy otrzymane od najemcy rekompensaty może opodatkować na tych samych zasadach, według stawki właściwej dla przychodów z najmu.
Czytaj także: Podatek od najmu nieruchomości: o jakich terminach powinni pamiętać wynajmujący
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z takim stanowiskiem. Zaznaczył, że kluczowe w tej sprawie jest ustalenie źródła przychodów. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 6 i 9 ustawy o PIT odrębnymi źródłami są: