Jak mam potraktować pieniądze, które zostały przelane na moje konto w banku na podstawie ustnej umowy? Nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ani też dokumentu, z którego wynikałoby, iż od wypłaconych mi środków został uregulowany jakikolwiek podatek. Jedynym potwierdzeniem uzyskania przeze mnie dochodu jest wyciąg z banku o wpłynięciu na konto gotówki w walucie obcej, a konkretnie w euro – pyta czytelnik.
Odpowiada Grzegorz Ogórek - starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers:
Otrzymanie przychodu bez pisemnej umowy nie ma generalnie znaczenia z punktu widzenia obowiązków podatkowych osoby, która ten przychód uzyskała. Najistotniejszą kwestią na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe ustalenie źródła przychodu. Innymi słowy – określenie, z jakiego stosunku prawnego wynika otrzymany przez podatnika przychód. Ustalenie tego źródła warunkuje bowiem dalszy sposób jego opodatkowania.
Zakładając, że była to umowa o wykonanie usług (np. umowa-zlecenie), niezachowanie pisemnej formy będzie wywoływało skutek dowodowy jedynie między stronami, czyli między zleceniobiorcą a zleceniodawcą (np. w razie sporu cywilnoprawnego). Chyba że umowa zawarta w ten sposób jest nieważna, bo przykładowo przepisy przewidują zawarcie umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Musi się pan jednak liczyć z tym, że na potrzeby podatkowe urząd skarbowy może zażądać przedstawienia dowodów wskazujących na źródło oraz potwierdzających wysokość tego przychodu.
Jeżeli jednak podatnik nie będzie mógł przedstawić żadnych dowodów związanych z okolicznościami uzyskania przychodu, to prawdopodobnie organy podatkowe mogą uznać, że jest to przychód z innych źródeł.