W ostatnim dniu marca wejdzie w życie nowelizacja art. 63 ordynacji podatkowej zmieniająca sposób zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku od dochodów odsetkowych. W założeniu ustawodawcy nowa regulacja ma zapewnić równość podatników pod względem stopnia obciążenia podatkiem w związku z dużą popularnością tzw. lokat antybelkowych.
Zgodnie z powszechną praktyką, stosowaną przy zaokrąglaniu podstaw opodatkowania i podatku, zapłatą odsetek powodującą konieczność wykazania przychodu jest nie tylko ich faktyczna wypłata, ale też kapitalizacja. Środki ze skapitalizowanych odsetek przestają bowiem istnieć jako odsetki (stają się częścią kapitału lokaty), a jednocześnie zaczynają przynosić kolejny dochód (odsetki od powiększonego kapitału).
Wykazanie przychodu podatkowego w momencie kapitalizacji powoduje obniżenie faktycznego obciążenia odsetek podatkiem. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, podstawy opodatkowania i należny podatek zaokrągla się matematycznie do pełnych złotych, to jest pomija się końcówki kwot mniejsze niż 50 groszy, a pozostałe zaokrągla się w górę do pełnych złotych.
Banki oferują tymczasem lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, które (do pewnego progu wysokości lokaty) pozwalają skapitalizować dziennie takie kwoty odsetek, że podatek od nich naliczony, mniejszy niż 50 gr, podlega zaokrągleniu do zera.
Przykład